כפר סאבא

אודות הקרב

כפר סאבא [כיום במזרח העיר כפר סבא] היה כפר ערבי במרכז השרון, המצוי ממזרח למושבה העברית כפר סבא. מתחילת 1948 תושבי הכפר ומתנדבי צבא ההצלה הטרידו את כפר סבא העברית, חיבלו במתקנים חקלאיים, ובעבודות השדה בסביבותיה. בסוף אפריל נערכו כמה פשיטות על הכפר ע"י כוחות הגנה, וב-9 במאי נערך יום קרב מתוך הכפר הערבי על המושבה העברית בקרבתו. בתגובה לכך יזמה חטיבת אלכסנדרוני את מבצע 'מדינה' לכיבוש כפר סבא, יום לפני סיום המנדט (בליל ה-14/13). במבצע לקחו חלק שלוש פלוגות מגדוד 33, ושתיים מגדוד 32. בפועל, המבצע הוקדם לצהרי ה-13 במאי.

 

הכוחות יצאו מכפר סבא העברית בשעה 11:30. היעד רוכך במרגמות, ובשעה 13:00 הכפר הותקף במקביל מדרום וממערב ע"י פלוגה א' מגדוד 33, כשיתר הכוח משמש לחסימה ועתודה. כיבוש הכפר נערך בקלות יחסית והסתיים עד השעה 14:30, ובמהלכו נפצעו שניים מחיילי המחלקה. במקביל לקרב על הכפר, הותקף כוח החסימה המזרחי מכיוון קלקיליה ע"י לוחמים מקומיים, ובהמשך לוחמי צבא ההצלה. ההתקפה על כוח החסימה גברה, וכללה גם מספר משוריינים, וחלק ניכר מלוחמי הכוח נפצע ונהרג. בשלב זה הוכנסה פלוגת העתודה מגדוד 32 לכפר, לצורך עריכת התקפת נגד לכיוון מזרח, ושולבה במאמצי החסימה. הקרב נמשך עד שעות הערב, ומספר התקפות אויב נבלמו. במהלך הקרבות ב- 14/13 במאי נהרגו כ-19 מלוחמי חטיבת אלכסנדרוני ורבים נפגעו. שלושה ימים לאחר מכן נערכה התקפה כושלת של כוחות צבא ההצלה על הכפר.

 

מקורות

ריבלין, ג' וסיני, צ', חטיבת אלכסנדרוני במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964.

נתוני קרב: כפר סאבא
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: שרון
תאריך: 13 במאי 1948
שם מקום כיום: כפר סבא, שכונת קפלן
סוג קרב: כיבוש
מפת הקרב

עדויות מהקרב

עדות מפקד מחלקה מחטיבת אלכסנדרוני:

חזרתי למחלקה ומצאתי את משורייני האוייב כשהם מנסים לפרוץ את החסימה. עד כה לא ניסו זאת מאימת ה'פיאטים', שעם כל היותם בלתי יעילים. הרתיעו את האוייב. אולם כעבור זמן לא רב הצליחו המשוריינים להוציא מכלל פעולה את המקלע של כיתת החסימה שעל יד הכביש ולחסל את צוותי ה'פיאטים'...

(בתוך:ריבלין, ג' וסיני, צ', חטיבת אלכסנדרוני במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964. עמ' 202)

תמונות

כפר סאבא | 

כפר סאבא | 

אתרי קרבות נוספים בשרון ורמות מנשה בשלב נטילת היוזמה

חיפוש חדש