ח'רבת אלכסאיר

אודות הקרב

קסייר [ח'רבת אל כסיר, כיום ח'רבת כושר] היה כפר ערבי, המצוי כקילומטר ממזרח לקיבוץ רמת יוחנן. ב-10 באפריל הכפר קסייר והכפר אושה הסמוך לו נתפסו ע"י הגדוד הדרוזי של צבא ההצלה, ושימשו אותו בכדי להטריד את הקיבוץ בירי רובים ומקלעים. ניסיונות גדוד 21 של חטיבת כרמלי להדוף את ההתקפות ב-13 ו-14 באפריל לא צלחו.

בליל ה-16/15 תוכננה פעולה נוספת בכדי להשתלט על הכפרים הושה וקסייר. בפעולה זו, שהייתה הראשונה מסוגה בזירת חטיבת כרמלי, נשלחו שני כוחות פלוגתיים מהגדודים 21 ו-22 של חטיבת כרמלי לכיבוש הכפרים, פלוגה לכל יעד.

ההתקפה החלה בשעה 4:40, והכפר קסייר הותקף ראשון ע"י פלוגה מגדוד 21, בפיקוד חיים בן דוד. הכפר נמצא נטוש, ונלקח ללא התנגדות. בהמשך, סמוך לשעה 6:00, נלקח הכפר הושה ע"י פלוגה מגדוד 22, בפיקוד אולק נחשון. בשעה 7:00 נפתחה התקפת נגד של צבא ההצלה על גבעה מצפון לכפר קסייר, בה היה כוח מחלקתי של כרמלי ששימש לחסימה, הכוח נפגע ונסוג לכפר. בין כוחות כרמלי בשני הכפרים לבין כוחות צבא ההצלה התנהלו חילופי אש עזים, ומספר התקפות על הכפר נבלמו ע"י המגנים, חלקם בקרבות פנים מול פנים בפאתי הכפר. בשעות אחר הצהריים הכוח החל לפוצץ את בתי הכפר הושה, לקראת נסיגה לקסייר, שהיה קרוב יותר לרמת יוחנן. באותו זמן, צבא ההצלה החל בנסיגה שהסתיימה עם חשכה. בתום הקרב הוחלט להישאר בכפר, במקרה וההתקפה תתחדש.

 

מקורות

אשל, צ', חטיבת כרמלי במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973.

ללא שם מחבר, בעקבות לוחמי תש"ח: גדוד 21 – חטיבת כרמלי, הוצאת ותיקי הגדוד, 1984.

נתוני קרב: ח'רבת אלכסאיר
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: קרבות רמת יוחנן
חזית: צפון
מרחב בארץ: גליל תחתון מערבי
מתאריך: 15 באפריל 1948
עד תאריך: 16 באפריל 1948
שם מקום כיום: ממזרח לרמת יוחנן
סוג קרב: כיבוש והגנה

תמונות

ח'רבת אלכסאיר | 

ח'רבת אלכסאיר | 

אתרי קרבות נוספים בקרבות רמת יוחנן

חיפוש חדש