הושה

אודות הקרב

הושה [כיום ח'רבת הושה] היה כפר ערבי, המצוי כשני קילומטרים ממזרח לקיבוץ רמת יוחנן. ב-10 באפריל הכפר הושה והכפר קסייר הסמוך לו נתפסו ע"י הגדוד הדרוזי של צבא ההצלה, ושימשו אותו בכדי להטריד את הקיבוץ בירי רובים ומקלעים. ניסיונות גדוד 21 של חטיבת כרמלי להדוף את ההתקפות ב-13 ו-14 באפריל לא צלחו.

בליל ה-16/15 תוכננה פעולה נוספת בכדי להשתלט על הכפרים הושה וקסייר. בפעולה זו, שהייתה הראשונה מסוגה בזירת חטיבת כרמלי, נשלחו שני כוחות פלוגתיים מהגדודים 21 ו-22 של חטיבת כרמלי לכיבוש הכפרים, פלוגה לכל יעד.

ההתקפה החלה בשעה 4:40, והכפר אל-קסייר הותקף ראשון ע"י פלוגה מגדוד 21, בפיקוד חיים בן דוד. הכפר נמצא נטוש ונלקח ללא התנגדות. לאחריו, סמוך לשעה 6:00 נלקח הכפר הושה ע"י פלוגה מגדוד 22, בפיקוד אולק נחשון. בשעה 7:00 נפתחה התקפת נגד של צבא ההצלה על גבעה מצפון לכפר, בה היה כוח מחלקתי של כרמלי ששימש לחסימה, הכוח נפגע ונסוג לכפר קסייר. בין כוחות כרמלי בשני הכפרים לבין כוחות צבא ההצלה התנהלו חילופי אש עזים, ומספר התקפות על הכפר נבלמו ע"י המגנים. בשעות אחר הצהריים הכוח החל לפוצץ את בתי הכפר הושה, לקראת נסיגה לקסייר, שהיה קרוב יותר לרמת יוחנן. באותו זמן, צבא ההצלה החל בנסיגה שהסתיימה עם חשכה. בקרב על הושה וקסייר נהרגו שישה לוחמים.

מקורות

אשל, צ', חטיבת כרמלי במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973.

ללא שם מחבר, בעקבות לוחמי תש"ח: גדוד 21 – חטיבת כרמלי, הוצאת ותיקי הגדוד, 1984.

נתוני קרב: הושה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: קרבות רמת יוחנן
חזית: צפון
מרחב בארץ: גליל תחתון מערבי
מתאריך: 15 באפריל 1948
עד תאריך: 16 באפריל 1948
שם מקום כיום: ממזרח לרמת יוחנן
סוג קרב: כיבוש והגנה

תמונות

הושה | 

הושה | 

אתרי קרבות נוספים בקרבות רמת יוחנן

חיפוש חדש