גוש עציון, הצומת

אודות הקרב

גוש עציון היה קבוצה של ארבעה ישובים יהודיים (כפר עציון, עין צורים, רבדים ומשואות יצחק) בלב שטח ערבי מדרום לירושלים. הגוש היה במרחק כ-18 ק"מ מחברון ו-8 ק"מ מבית לחם. מתחילת מלחמת העצמאות גוש הישובים היה תחת מצור, ונזקק למשלוח שיירות ממוגנות של אספקה, תחמושת ותגבורת לוחמים. ב-27 במרץ הותקפה שיירת אספקה גדולה ('שיירת נבי דניאל'), כשחזרה מהגוש לכיוון ירושלים, 15 מנוסעיה נהרגו ועשרות נפצעו. בעקבות המאורע הוחלט להגביר את פעילות מגני הגוש כנגד התחבורה הערבית על כביש חברון - ירושלים.

 

פעולה נוספת מסוג זה נקבעה ל-12 באפריל ע"י הפיקוד העליון של ההגנה. לאחר שהלוחמים יצאו למארב הוחלט לבטלה, מתוך חשש להתערבות הלגיון הערבי בלחימה על הגוש, אך היה זה מאוחר מידי. עם שחר הלוחמים נפרסו בח'רבת סואוויר [גבעת החי"ש] כ-150 מטר מהצומת, כוח נוסף היה ערוך מדרום להם במנזר הרוסי ובצדי הדרכים, בקרבת צומת הגוש, נטמנו מוקשים. המארב פתח באש לעבר משאית ערבית עליה נסעו לוחמים חמושים, ופגע ברבים מהם. זמן קצר לאחר מכן הגיעו לצומת משוריין של הלגיון ומשאית נוספת עם לוחמים. לוחמי הלגיון פתחו באש והניסו את לוחמי המארב לעבר הגוש. לוחמי עמדת המנזר הרוסי ירו לעבר המשוריין והצליחו לעצור את התקדמותו ולהבריח את נוסעיו.

 

בהמשך יצאה כיתת לוחמים מהגוש לבחון את המשוריין ושתי המשאיות, ונכנסו לחילופי אש עם תגבורת של הלגיון שהגיעה למקום. חילופי האש נמשכו שעתיים, ובמהלכם לוחמי הלגיון ירו בתותחים, מקלעים ורובים לעבר כפר עציון. בהמשך היום, נפתחה אש לעבר עמדת המנזר הרוסי.

 

מקורות:

גל-גלנדאור, ש', גוש עציון במלחמת העצמאות: 27.11.1947-14.5.1948 ט"ז כסלו – ה' אייר תש"ח, הוצאת המחבר, 2008.

לוי (לויצה), י', תשעה קבין: קרבות ירושלים במלחמת העצמאות, תל-אביב, 1986.

קנוהל, ד' (עורך), גוש עציון במלחמתו, ירושלים, 1957.

 

נתוני קרב: גוש עציון, הצומת
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: הרי יהודה
תאריך: 12 באפריל 1948
סוג קרב: פשיטה

אתרי קרבות נוספים בקרבות נפילת גוש עציון

חיפוש חדש