אל ע'וביה אל פוקה

אודות הקרב

אל ע'וביה אל פוקה היה כפר ערבי המצוי כקילומטר מדרום לקיבוץ משמר העמק. בין הכפר והקיבוץ היו יחסי שכנות, אף שמתחילת 1948 תושבי הכפר הטרידו את התנועה על הכביש ואת הקיבוץ. בתחילת אפריל צבא ההצלה התבסס בכפר ותקף ממנו את הקיבוץ. מה-9 ועד ה-11 באפריל נערכו מספר קרבות על הכפר ובסביבותיו, והכפר החליף ידיים מספר פעמים. במהלך הקרבות כוחות הגנה פיצצו את בתיו, וביצורים שנחפרו בו. בליל ה-13/12 באפריל נשלח הגדוד הראשון להשתלט על הכפר פעם נוספת, כחלק מהיערכות להתקפה על כוחותיו של צבא ההצלה מדרום מזרח לקיבוץ באזור לג'ון [מגידו] – מנסי [עיינות ניסנית].

 

כיבוש הכפר וסביבותיו הוטל על פלוגה ד', בפיקוד שייקה גביש, מהגדוד הראשון, והכפר עצמו הותקף ע"י שתי מחלקות. הכוח יצא מג'וערה ב-12 באפריל בשעה 20:00 ותקף את הכפר בשעות הבוקר למחרת. הכוח התגלה במרחק כ-500 מטר מהכפר ונפתחה עליו אש מקלעים ורובים. הכוח התקדם בחסות ירי מרגמה מקיבוץ משמר העמק ומקלעים ממשלט מדרום מערב לכפר (תל אבו קוטא). הכפר נתפס בשעות הבוקר, לאחר שמספר לוחמים מהפלוגה נפגעו. זמן קצר לאחר תפיסת הכפר, החלה הפגזה ארטירלית, שהסבה לכוח נפגעים – ההפגזה נמשכה עד שעות אחר הצהריים. בשעות הלילה, לאחר יום קרב קשה בגזרה שמדרום לכפר, הכפר ננטש.

 

מקורות

אורן, א', "הדיפת צבא ההצלה ממשמר העמק", בתוך: מערכות 295-294, תל-אביב, 1984. עמ' 120-84.

אזוב, ע', משמר העמק לא תיפול! נקודת מפנה בתש"ח, אור-יהודה, 2013.

זלמנוביץ', ב', קרבות מלחמת העצמאות: מפות ומבצעים, תל-אביב, 2018.

עופר, ז' ועופר, ת', הגדוד הראשון: גדוד העמק ממטולה עד הנגב, הוצאת קבוצת חברי הגדוד הראשון- פלמ"ח, 2008.

עציוני, ב', אילן ושלח: דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959.

נתוני קרב: אל ע'וביה אל פוקה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: קרבות משמר העמק
חזית: צפון
מרחב בארץ: רמות מנשה
תאריך: 12 באפריל 1948
שם מקום כיום: ממזרח למשמר העמק
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

עדות רפי הנטמן,

מפקד מחלקה מהגדוד הראשון של הפלמ"ח

התחלנו להתקדם בקפיצות, לפי כל הכללים שלמדנו באימונים ובקורסים: התקדמות כיתה כשהשתיים מחפות עליה. מהר-הגעש ניתן לנו חיפוי ממכונת יריה ורובים. המרגמה היחידה במשמר העמק סייעה גם היא בכמה פגזים. פגזי החיפוי לא הגיעו לכפר. הפגיעות של הערבים נעשות יותר מדוייקות. אחד הרצים נפגע מיד. האנשים החלו להתעצבן...
(מתוך: ללא שם מחבר, יפתח אחוזת המלחמה, הוצאת יוצאי חטיבת יפתח-פלמח, 1970. עמ' 84)

תמונות

אל ע'וביה אל פוקה | 

אל ע'וביה אל פוקה | 

אתרי קרבות נוספים בקרבות משמר העמק

חיפוש חדש