דיר מחסין

אודות הקרב

דיר מחסין [דיר מוחסיין, כיום ממזרח לבקוע] היה כפר ערבי על כביש חולדה –לטרון, המצוי כ-5 ק"מ ממזרח לחולדה. בליל ה-6/5 נערכה סדרת פעולות לאבטחת הדרך לירושלים, לקראת מעבר שיירת אספקה לירושלים בכביש מסמיה-לטרון. אחת מהן הייתה כיבושו של הכפר דיר מחסיין ע"י פלוגה בפיקוד אלכס שפייר, שהושלם בבוקר ה-6 באפריל. בשעות הצהריים נפתחה התקפה ערבית על דיר מוחסיין. בתחילה תקף כוח מצפון לכפר, שנבלם ע"י פלוגה בפיקוד דני דגן, שהייתה מוצבת בגבעת שייח מוסא. לאחר מכן הגיע כוח ערבי נוסף מכיוון בית ג'יז, שכלל מספר משוריינים ורגלים, והצליח לתפוס מספר בתים בדרום הכפר. התוקפים נסוגו לאחר שלכפר הגיעה תגבורת של רכבים משוריינים, בפיקוד מפקד הגדוד, חיים לסקוב, שפיקד על הקרב, וארגן מחדש את הגנת הכפר.

בלילה הוחלפה פלוגתו של שפייר בכוח בפיקוד מג"ד נחשון/3, אלדד אורבך. במהלך הבוקר מגני הכפר ספגו ירי מזדמן, ובשעות אחר הצהריים נערכה התקפה ערבית נוספת על הכפר. זאת כללה כוח רתק מצפון מזרח וכוח מסתער מדרום, שהצליחו יחדיו לתפוס את חלקו המזרחי של הכפר. פיקוד נחשון הורה לפלוגתו של דגן לעבור מהגבעה אל הכפר. במקביל, יזם סגן מפקד הגדוד, אביב ברזילי, התקפת נגד, שהביאה לנסיגת התוקפים. בקרבות על דיר מוחסיין נהרגו ארבעה לוחמי פלמ"ח ועשרה נפצעו. הלוחמים נותרו בכפר עד ליל ה-8/7 ופינו אותו בהוראת הפיקוד העליון, בהתאם לדרישת הבריטים.

מקורות:

אבנרי, א', בשדות פלשת 1948: יומן קרבי, תל-אביב, 1949.

איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959.

לוי (לויצה), י', תשעה קבין: ירושלים בקרבות מלחמת העצמאות, תל-אביב, 1986.

נחמיאס, י', ומלצר, א' (עורכים), גדוד 52 של חטיבת גבעתי במלחמת העצמאות תש"ח – 1948, הוצאת אפי מלצר, 2002.

נתוני קרב: דיר מחסין
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: שפלת יהודה
מתאריך: 06 באפריל 1948
עד תאריך: 7 באפריל 1948
שם מקום כיום: בקוע
סוג קרב: הגנה

עדויות מהקרב

עדות אורי אבנרי,

לוחם מגדוד נחשון/1 (במקור מחטיבת גבעתי):

משטר הכיבוש נכנס למסלולו...שלושה אנשים נמצאים בתצפית ומתחלפים כל שעה. ..מיד אחר כך מזעיקים אותנו. כולנו עוברים למצב הכן ותופסים את העמדות. מצב הרוח יורד. הערבים יורים עלינו מכל הצדדים. הם תפסו את כל המשלטים החולשים על הכפר. המקלענים שלנו עונים מפעם לפעם. הם חוסכים בתחמושת..
(מתוך: אבנרי, א', בשדות פלשת 1948: יומן קרבי, תל-אביב, 1949. עמ' 53)

תמונות

דיר מחסין | 

דיר מחסין | 

דיר מחסין | 

אתרי קרבות נוספים במבצע נחשון, הגזרה המערבית

חיפוש חדש