לטרון (הכפר)

אודות הקרב

לטרון [כיום קילומטר מדרום לאתר יד לשריון-לטרון] היה כפר ערבי קטן הסמוך למנזר לטרון ולתחנת המשטרה הבריטית במזרח השפלה. לקראת העלאת שיירת אספקה לירושלים ב-16 במאי, במסגרת השלב השני של מבצע 'מכבי', היה צורך לתפוס את הכפר וסביבותיו לאבטחת השיירה.  בתוך כך נשלחה פלוגה לתפוס את גבעה 200, הסמוכה למחנה המעצר מדרום מזרח ללטרון, פלוגה נוספת תפסה את דיר איוב, ופלוגה שלישית, פלוגה ב' מגדוד 52 בפיקוד נועם לאונר, נשלחה לתפוס את הכפר לטרון. 

הכפר לטרון נלקח סמוך לחצות ללא התנגדות, השיירה הצליחה לעבור, ולמחרת בבוקר כל הכוחות נטשו את עמדותיהם. מספר ימים לאחר מכן, שני גדודים של הלגיון הערבי הגיעו לאזור זה והתבצרו בו. מרחב לטרון, ובו הכפר, נותר בידיים ירדניות עד מלחמת ששת הימים, על אף מספר ניסיונות כושלים לכבוש אותו במהלך המלחמה.

מקורות

איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959.

נתוני קרב: לטרון (הכפר)
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע מכבי
חזית: מרכז
מרחב בארץ: שפלת יהודה
תאריך: 16 במאי 1948
סוג קרב: כיבוש זמני

עדויות מהקרב

עדות יהודה ואלך,

סגן מפקד גדוד 52 של חטיבת גבעתי:

בין המשימות שהטלתי על כל אחת מיחידות המשנה שעמדו לרשותי, המשימה הקשה היותר נפלה על פלוגה ב'......היא עקפה מדרום את מחנה העצורים ב' שבין גבעה 200 ולטרון, המשיכה לנוע במהירות מזרחה... והגיחה לכפר ממזרח. לאחר שהפלוגה התגברה ללא קושי על מספר שומרים בגבעה המזרחית החולשת על הכפר לטרון, גלשו אנשיה ופשטו על הכפר....בשעה 24.00 הודיע לי נועם מפקדם באלחוט: המשימה בוצעה! הדרך למעבר השיירה פתוחה
(מתוך: איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959. עמ' 466/7)

אתרי קרבות נוספים במבצע מכבי

חיפוש חדש