עכברה

אודות הקרב

עכברה הוא כפר ערבי המצוי כשני קילומטרים מדרום לעיר צפת. בליל ה-10/9 במאי, במקביל להתקפה של הגדוד השלישי על העיר צפת, נשלח הגדוד הראשון של הפלמ"ח להטריד את הכפר עכברה בירי מרגמות. ההתקפה נועדה לייצר את הרושם שצפת מותקפת משלושה כיוונים במקביל, כשלמעשה ההתקפה על העיר נעשתה מכיוון צפון ומערב בלבד. הכוח מהגדוד הראשון הוגדר גם ככוח עתודה למתקפת הגדוד השלישי.

ההתקפה נערכה ע"י פלוגה ב', בפיקוד אסף שמחוני, ופלוגה ד', בפיקוד שייקה גביש. הכוח תפס עמדות בסמוך לכפר והפגיז אותו על פי התוכנית, באותו זמן נשמעו ההפגזות של הרובע הערבי- כחלק ממתקפת הגדוד השלישי. לאחר סיום הקרב על העיר צפת, הכוח עזב את עכברה ללא נפגעים. לאחר המלחמה יושבו בכפר תושבי הכפר הערבי קדיתא.

 

מקורות:

אלון, י', בתחבולות מלחמה: סוגיות בענייני בטחון, תל-אביב, 1990.

גביש, ש', סדין אדום, אור-יהודה, 2016.

עופר, ז', ועופר, ת', הגדוד הראשון: גדוד "העמק" ממטולה ועד הנגב, הוצאת קבוצת חברי הגדוד הראשון – פלמ"ח, 2008.

נתוני קרב: עכברה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: גליל עליון מזרחי
תאריך: 11 במאי 1948
סוג קרב: פשיטה

תמונות

עכברה | 

עכברה | 

עכברה | 

אתרי קרבות נוספים במבצע יפתח וכיבוש צפת

ביריה ג'אחולא ג'אעונה דוארה דן זנע'ריה ח'אלסה ח'רבת אבו זינה ח'רבת אלכור ח'רבת אלמנטאר ח'רבת ג'יסי ח'רבת חטי ח'רבת כראזה טאבע'ה טיטבא כפר נחום להבות הבשן מע'ר אלח'יט מפתח'רה משלט 243 נבי יושע (משטרה) נבי יושע (משטרה) עין אלזיתון עין זיתים פרעם צפת צפת (המצודה) קבאעה ראש פינה (מחנה צבא בריטי) ראש פינה (משטרה) רמות נפתלי תל אלקאדי תל אלקאדי חזרה אל מבצע יפתח וכיבוש צפת

חיפוש חדש