תל ליטווינסקי

אודות הקרב

מחנה תל ליטווינסקי [תל-השומר, כיום מחנה דורי] היה מחנה צבאי בריטי גדול, שבו בית חולים צבאי, בתי מלאכה וסדנאות רכב, ושימש בחלקו את הצבא האמריקאי במהלך מלחמת העולם השנייה. המחנה מצוי בסמוך למושבה תל ליטוונסקי [כיום בשטח העיר רמת גן], על ציר התנועה בין תל-אביב/ יפו לשדה התעופה לוד, העובר בכפרים הערביים יהודייה וסלמה.

בתחילת אפריל, ולאחר שנערך ניסיון לרכוש את המחנה מידי הבריטים, התברר שמועד נטישת הבסיס הבריטי קרוב, בליל ה-15/14 באפריל. באותו ערב, נשלחה פלוגה מגדוד 33 של חטיבת אלכסנדרוני כדי לתפוס את הבסיס, נוכח התארגנות ערבית לאותה מטרה. הפלוגה בסיוע משוריין, הצליחה להשתלט על חלקו הצפוני של המחנה, וגילתה התנגדות ערבית במרכז ובדרום המחנה ע"י תגבורת לוחמים מהכפר יהודייה. בצהרי ה-15 באפריל נצפו התארגנויות לוחמים ערביים בכפרים הסומכים למחנה, ולאור כך נשלחה תגבורת, פלוגה ב' מגדוד 32 בפיקוד אשר לוי. הפלוגה נשלחה לטהר את חלקו הדרומי של המחנה והצליחה להשתלט על שער הכניסה הדרומי, המוביל ליהודייה ולשדה התעופה. יחד עם זאת, הפלוגה לא הצליחה לטהר את כל המחנה, ונותרה בו מובלעת קטנה בשליטה ערבית, שממנה המשיכו הצליפות וההטרדות מפעם לפעם. כיבוש המחנה הושלם כשבועיים לאחר מכן, במסגרת מבצע 'חמץ'.

 

מקורות

ריבלין, ג' וסיני, צ', חטיבת אלכסנדרוני במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964.

נתוני קרב: תל ליטווינסקי
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: מישור החוף
תאריך: 14 באפריל 1948
שם מקום כיום: רמת גן, תל לטווינסקי
סוג קרב: כיבוש
מפת הקרב

עדויות מהקרב

עדות מפקד פלוגה א' מגדוד 33 של חטיבת אלכסנדרוני:

נסעתי בג'יפ שלי אל שטח האוהלים, כשהמשוריין אחרי; נפגע נהג הג'יפ – ועברתי למשוריין; הכנסתי למשוריין גם אלחוטאיות עם מכשור ופקדתי על הנהג לנסוע לעבר הבריכות, שהיו מרוחקות כ-900 מ' משם. סמוך לבריכות הבחנו בכוח קטן של אנשי אוייב שבא מיהודיה והגיע למרחק של 50 מ' לערך מן הגדר. היו אלה כנראה לוחמים מקומיים. הללו תפסו עמדות בשטח הקוצים שמחוץ לגדר וירו על המשוריין..

(מתוך: ריבלין, ג' וסיני, צ', חטיבת אלכסנדרוני במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964. עמ' 165)

תמונות

תל ליטווינסקי | 

אתרי קרבות נוספים במבצע חמץ וכיבוש יפו

חיפוש חדש