מנשיה

אודות הקרב

מנשיה הייתה רובע עירוני צפוני של יפו הערבית. מתחילת מלחמת העצמאות, יפו וכפרים ערביים בקרבתה, היו אחד מהמוקדים הקשים ביותר של המלחמה הבין קהילתית עם הישוב העברי. עד סוף אפריל ההגנה נמנעה מלכבוש את יפו ולסיים את העוינות הגלויה, מתוך חשש מהתערבות בריטית וממניעים מדיניים. בסוף אפריל, האצ"ל יזם מתקפה על שכונת מנשיה, שלא בתיאום עם ההגנה, ולצורך שיפור תדמיתו לקראת הקמת צבא המדינה עם סיום המנדט. ניסיונו הראשון לתקוף את השכונה ב-25 באפריל כשל וארבעה מלוחמיו נהרגו. בעקבות הקרב נערכה הפקת לקחים, ותוכנה התקפה נוספת למחרת.

הפעולה הראשונה בבוקר ה-26 באפריל, ניסתה להשתלט על תחנת הרכבת [כיום מתחם 'התחנה'] ע"י פלוגה מקובצת בפיקוד אליהו כץ. חבלני הכוח הצליחו לפרוץ פירצה בחומת התחנה, לקראת פריצה של כוח מחלקתי למתחם, אך הכוח לא הצליח לחדור בעקבות אש עזה מביצורים ערביים, שלוותה באש משריוניות בריטיות. האצ"ל הצליח להשתלט על עמדה ערבית מבוצרת בסיוע שריוניות אך נאלץ לסגת בעקבות התקפת נגד ערבית.

בהמשך היום נערכו שני ניסיונות פריצה נוספים שנכשלו. פעולה אחת נערכה באזור הרחובות זרח ברנט וולוז'ין, כשכוח מפלוגתו של אליהו טמלר ניסה לפרוץ את קו העמדות הערבי בחסות אש משוריינים, אך נכשל ונסוג. ניסיון נוסף כלל פריצה באמצעות חבלנים בחיפוי משוריינים, שבמהלכה כוח האצ"ל הצליח להיאחז בעמדות ערביות משניות – אך לא פרץ את קו ההגנה העיקרי ונהדף בסיוע שריוניות בריטיות. הקרבות הסתיימו סביב השעה 17:00 ובהם נהרגו שניים מלוחמי האצ"ל. התקפה נוספת של האצ"ל על מנשיה נערכה למחרת.   

מקורות

גולן, א' ואחרים, המערכה על יפו בתש"ח, באר-שבע, 2017.

נתוני קרב: מנשיה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: מישור החוף
תאריך: 26 באפריל 1948
שם מקום כיום: תל אביב, צ'רלס קלור
סוג קרב: כיבוש

תמונות

מנשיה | 

מנשיה | 

אתרי קרבות נוספים במבצע חמץ וכיבוש יפו

חיפוש חדש