מנשיה

אודות הקרב

מנשיה הייתה רובע עירוני צפוני של יפו הערבית. מתחילת מלחמת העצמאות, יפו וכפרים ערביים בקרבתה, היו אחד מהמוקדים הקשים ביותר של המלחמה הבין קהילתית עם הישוב העברי. בסוף אפריל האצ"ל יזם מתקפה על שכונת מנשיה, שלא בתיאום עם ההגנה, ולצורך שיפור תדמיתו לקראת הקמת צבא המדינה עם סיום המנדט. ב-26/25 באפריל האצ"ל ערך מספר התקפות על השכונה, שנחלו כישלון מוחלט. ההתקפות הבהירו, בניגוד להערכות המקדימות של האצ"ל, שהגנת השכונה חזקה, ומבוססת על הלוחמים הערביים והכוחות הבריטיים שביפו.

התקפה נוספת נערכה לאחר הפקת לקחים ארוכה לגבי שיטת הלחימה בשטח הבנוי, נוכח אש אויב חזקה. ההתקפה הבאה תוכננה להתבצע תוך הימנעות מתנועה ברחוב וחסימת שדה הראיה של צלפי האויב ע"י שקי חול ומעבר בין הבתים תוך שבירת קירות. ההתקפה החלה בשעה 14:00 עם ריכוך מרגמות. לאחר מכן נערכה התקפת הסחה אל עבר עמדה ערבית במזרח רחוב ברנט, שהצליחה להשתלט על העמדה וספגה אש עזה והתקפות נגד. במקביל נערכה ההתקפה העיקרית בצפון רחוב ברנט, מערבה. התקפה זו צלחה, וכוחות האצ"ל התקדמו על בסיס קו העמדות הערבי לכיוון הים, תוך שהם חוסמים רחובות על הציר הראשי למניעת התערבות שריוניות בריטיות או ערביות. עד השעה 7:00 שכונת מנשיה נותקה מיפו. בקרב זה נהרג לוחם אחד.

למחרת, בבוקר ה-28, טוהרה השכונה מבית לבית. האצ"ל נתקל בהתנגדות לוחמים ערבים ושריוניות בריטיות אך הצליח במשימתו. בקרבות טיהור השכונה נהרגו 8 לוחמים נוספים (סה"כ בקרבות על מנשיה 15 לוחמים נהרגו). בצהרי ה-28 התפתחו חילופי אש בין כוחות בריטיים לאצ"ל, בתגובה על כיבוש מנשיה. בקרבות אלו נהרגו 17 לוחמי אצ"ל נוספים.    

 

מקורות

גולן, א' ואחרים, המערכה על יפו בתש"ח, באר-שבע, 2017.

נתוני קרב: מנשיה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: מישור החוף
מתאריך: 27 באפריל 1948
עד תאריך: 28 באפריל 1948
שם מקום כיום: תל אביב, צ'רלס קלור
סוג קרב: כיבוש

תמונות

מנשיה | 

מנשיה | 

אתרי קרבות נוספים במבצע חמץ וכיבוש יפו

חיפוש חדש