מבצע חמץ וכיבוש יפו

אודות המבצע

מבצע חמץ נערך במסגרת תכנית ד' של ארגון ההגנה במרחב שממזרח ומדרום לתל אביב. מטרתו הייתה השתלטות על גוש דן וכיבוש הכפרים הערבים במרחב, בהם סלמה (כיום שכונת סלמה) ויאזור (אזור) הקרובים ליפו, וכן כפר ענה (כיום בשטח אור יהודה) ובית דג'ן (בית דגן) המרוחקים יותר. כמו כן, כלל המבצע השתלטות על מחנות הצבא הבריטי בתל ליטווינסקי (כיום - מחנה תל השומר). השיקול היה שעם כיבוש הכפרים תישאר יפו הערבית נצורה ומבודדת, והדבר יביא לכניעתה ללא קרב.

משימות ההתקפה במבצע חמץ חולקו בין שלוש חטיבות ההגנה ששהו במרחב: אלכסנדרוני, קרייתי וגבעתי.

בעוד ההגנה שוקדת על הכנת מבצע חמץ תקף ביום 25 באפריל 1948 כוח אצ"ל את יפו הערבית, ללא תיאום עם ההגנה. להתקפה קדמה הפגזה קשה של מרכז יפו ובעקבותיה החל מהלך הקרב המרכזי, שמטרתו הייתה ביתור שכונת מנשייה אשר השתרעה לאורך החוף בצפון יפו (כיום - שטח גן צ'רלס קלור בתל אביב) וניתוקה מהעיר.

אחרי הקרב במנשייה החלה ההגנה במבצע חמץ, והכוחות כבשו את הכפרים הערבים כמתוכנן.

הקרב במנשייה וכיבוש הכפרים במרחב שממזרח לתל אביב הכריעו את הכוחות הערבים ביפו, וראשי העיר מסרו את כניעתם למפקד ההגנה של תל אביב ב-13 במאי, לאחר נטישה של מרבית תושביה הערבים.

עם כיבוש יפו הוסר האיום הערבי על הדרך במבואות תל אביב, הדרך היוצאת לירושלים וליישובי הדרום. כמו כן, הגיעו לקיצם הקרבות שנערכו בגבולות יפו בחודשי המלחמה הראשונים. 

מבצע חמץ וכיבוש יפו
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב: מישור החוף המרכזי
מתאריך: 25 באפריל 1948
עד תאריך: 1 במאי 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת קרייתי, חטיבת גבעתי, חטיבת אלכסנדרוני, ארגון צבאי לאומי, מבצע חמץ וכיבוש יפו,

כוח צה"ל במבצע חמץ וכיבוש יפו

חטיבת קרייתי

חטיבת קרייתי, חטיבה 4, הוקמה בפברואר 1948, על בסיס כוחות ההגנה בתל אביב. מפקדה הראשון היה מיכאל בן גל. לחמה באזור תל אביב ובחזית המרכז.

חטיבת גבעתי

חטיבת גבעתי, חטיבה 5, הוקמה בדצמבר 1947 על בסיס כוחות ההגנה באזור תל אביב. מפקדה הראשון היה שמעון אבידן. לחמה בחזיתות המרכז והדרום.

חטיבת אלכסנדרוני

חטיבת אלכסנדרוני הוקמה בדצמבר 1947, על בסיס כוחות ההגנה בישובי השרון. מפקדה הראשון היה דן אבן. לחמה בשרון, בחזית המרכז ובנגב.

ארגון צבאי לאומי

הארגון הצבאי הלאומי (אצ"ל) נוסד בשנת 1931. בארגון היו כאלף לוחמים ומפקדם היה מנחם בגין. הארגון ערך פעולות עצמאיות, חלקן בתיאום עם כוחות ההגנה וחלקן ללא תיאום. החל מה-1 ביוני 1948 הארגון פורק ולוחמיו השתלבו בחטיבות צה"ל.

מבצע חמץ וכיבוש יפו

אתרי הקרבות במבצע חמץ וכיבוש יפו

תל ליטווינסקי
מנשיה
מנשיה
בית הקרן הקיימת
בדרך ראשון לציון בית הקק"ל
יפו
מנשיה
בית דג'ן
בית דג'ן משטרה
יהודיה
יאזור
כפר עאנה
בדרך יהודיה בית דג'ן
סקייה
בדרך מולדת ראשון לציון
תל אריש
סלמה
חיריה
דרום תל ליטווינסקי

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש