בית דראס

אודות הקרב

בית דראס [כיום כקילומטר מדרום למושב גבעתי] היה כפר ערבי בדרום השפלה, המצוי כשני קילומטרים מדרום מערב לבאר טוביה, וכחמישה קילומטרים ממזרח לקיבוץ ניצנים [המקורי]. תושבי הכפר לקחו חלק בהטרדת התחבורה היהודית והישובים העבריים בקרבתם מתחילת מלחמת העצמאות. בבוקר ה-20 באפריל נפתחה התקפה של לוחמים ערביים מקומיים על קיבוץ ניצנים, שכללה, ככל הנראה, גם את אנשי הכפר בית דראס. הקיבוץ פנה בבקשת סיוע לגדוד 53, שבחר למשוך את הכוח התוקף ע"י התקפת הכפר הערבי הסמוך.

לאחר חצות בליל ה-21/20 תקף את הכפר כוח, בפיקוד יצחק פונדק, שכלל  4 מחלקות מפלוגות ג' ו-ד'  של גדוד 53, לוחמי פלוגות משמר ונוטרים בסיוע מרגמות ומקלעים. המתקפה נערכה מכיוון צפון, ובתחילה נחסמו צירי התנועה אל הכפר מכיוון צפון ומערב. בשעה 3:00 נתפס בית הספר של הכפר, המצוי מצפון לו. כוח הפריצה, שכלל שתי מחלקות, איגף את הכפר ממערב ופרץ לכפר מכיוון דרום מערב. בשעה 5:00, לאחר שההתקפה על ניצנים נפסקה, הגיעה תגבורת לכפר בית דראס ותקפה את לוחמי גבעתי שהיו בכפר ובבית הספר. למתקפה הערבית נוסף ירי של שריוניות בריטיות לעבר בית הספר. המחלקה שישבה בבית הספר נאלצה לסגת, ונזקקה לחילוץ ע"י משוריינים, שהגיעו בשעה 8:15.  

במהלך הנסיגה, הכוח הערבי ניסה לחסום את ציר הנסיגה לכיוון באר טוביה, ונוכח הירי הבריטי, הכוח הנסוג נפגע ונצרך לסיוע. זה הגיע לבסוף משריוניות הגדוד השלישי של חטיבת הנגב, שהיו בדרכם לבאר טוביה, ונודע להם על מצב התוקפים. הנסיגה הושלמה בשעה 12:00. במהלך הקרב ובעקבותיו נהרגו שמונה מלוחמי גדוד 53 ו-26 נפצעו.

 

מקורות:

איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959.

ללא שם מחבר, חטיבת הנגב במערכה, הוצאת החטיבה.

נתוני קרב: בית דראס
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: מישור החוף הדרומי
תאריך: 21 באפריל 1948
שם מקום כיום: מדרום למושב גבעתי
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

במברק ששלח המג"ד למטה הגדוד נכתב:

התקפה על בית דראס נערכה הבוקר. אנשינו נלכדו בצבת אש. הנסיגה קשה. אני מבקש לשלוח תגבורת דרך רחובות-חצור- באר טוביה פתוחה
איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959., עמ' 297

תמונות

בית דראס | 

בית דראס | 

אתרי קרבות נוספים במבצע ברק וקרבות במישור החוף הדרומי בשלב נטילת היוזמה

חיפוש חדש