אסדוד (גשר)

אודות הקרב

גשר איסדוד [כיום גשר עד הלום] מצוי מצפון לעיירה איסדוד [אשדוד], על כביש אשדוד – יבנה. במסגרת מבצע 'ברק', חטיבת גבעתי פעלה בשפלה הדרומית לצורך ייצוב קו הגנה מול הצבא המצרי שעתיד לפלוש ולהגנת צירי התחבורה בגזרה. בתוך כך, ב-12 במאי נשלח כוח מפלוגה ב', בפיקוד שמעון מרגולין, מגדוד 53 של חטיבת גבעתי לפוצץ את הגשר, ובכך לעכב את תנועת הצבא המצרי צפונה. הכוח יצא מגן יבנה בליל ה-12/11 עם כ-300 קילוגרם חומר נפץ על גבי פרדות, התעכב בדרכו והגיע לגשר סמוך לשעה 3:00. לאחר זמן קצר מטעני החבלה הופעלו והגשר פוצץ. לאחר הפיצוץ התברר שרק חלק מהמטענים פוצץ, וניסיון נוסף השלים את המשימה.

הצבא המצרי שפלש לא"י לא התקדם צפונית מאשדוד. בשל כך, ומתוך ההנחה השגויה שפיצוץ הגשר ולחימת צה"ל בלמו את התקדמותו צפונה לעבר תל-אביב (שהוערכה בישראל כמטרת האויב), הגשר נקרא 'עד הלום'.

 

מקורות

איילון, א', חטיבת גבעתי במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959.

טל, ד', "הכרעה צבאית בצל התגוששות מדינית: המלחמה הישראלית-מצרית, תש"ח-תש"ט (1948-1949)" בתוך: קדיש, א' (עורך), מלחמת העצמאות תש"ח-תש"ט: דיון מחודש, רמת אפעל, 2004. עמ' 423-484.

נתוני קרב: אסדוד (גשר)
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: מישור החוף הדרומי
תאריך: 12 במאי 1948
שם מקום כיום: גשר עד הלום
סוג קרב: פשיטה

עדויות מהקרב

עדות שמעון מרגולין,

מפקד פלוגה ב' מגדוד 53 של חטיבת גבעתי:

...הופתענו לראות כי הגשר אמנם נפגע, אך לא התמוטט. התברר שאחד המטענים לא הופעל כלל משום שהפתיל הרועם השתחרר ממנו מסיבה לא ברורה. מבלי לאבד זמן חילק אברהם מחדש את חומר-הנפץ, הידקו בפתיל רועם, הרכיב לו מנגנון-הפעלה-משהה חדש, שהיה עמו לכל צרה, בדק בצורה יסודית את החיבורים השונים ולבסוף הדליק את הפתיל. בחמש לפנות בוקר תפסו כולם עמדות מחסה, ואברהם החבלן הדליק את הפתיל הרועם. האש רצה לאורכו בזיקוקים זעירים: חמש... ארבע..והגשר פוצץ!!?
(מתוך: איילון, א', חטיבת גבעתי במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959. עמ' 548)

תמונות

אסדוד (גשר) | 

אסדוד (גשר) | 

אתרי קרבות נוספים במבצע ברק וקרבות במישור החוף הדרומי בשלב נטילת היוזמה

חיפוש חדש