סמיריה

אודות הקרב

סמיריה היה כפר ערבי, המצוי כקילומטר מדרום לקיבוץ רגבה, בצפון מישור החוף. הדרך צפונה עברה בתוך הכפר, שהיה ערוך להטרדת התנועה. לקראת סיום המנדט ופלישת צבאות ערב, התארגנה שיירת אספקה ותגבורת ליישובי הספר בגליל המערבי, חניתה מצובה ואיילון, שנועדה לפנות מהם את הכוחות הלא-לוחמים. תנועת השיירה חייבה את אבטחת ציר התנועה ליישובי הספר, וכיבוש הכפרים סמיריה, זיב ואל בסה, במסגרת מבצע 'בן-עמי' ('אהוד'). לאחר ההשתלטות המוצלחת על תל –עכו, היעד הבא בציר התנועה היה הכפר סמיריה.

ההתקפה על הכפר סמיריה הוטלה על פלוגה ג', בפיקוד יוסף האס, מגדוד 21 של חטיבת כרמלי. פלוגה זו הועברה בשיט מחיפה לשבי ציון ב-13 במאי בשעות הערב, ונשלחה מיד להתקפת סמיריה. הקרב על הכפר החל בשעה 4:00 בירי מקלעים מכיוון רגבה. פלוגתו של האס תקפה את הצד המערבי של הכפר, ובכך אפשרה לתושביו להימלט מזרחה. בין הפלוגה למגני הכפר נערכו חילופי אש, שפצעו את מפקד הפלוגה. באותו הזמן התקרבה שיירת האספקה המשוריינת מכיוון דרום ותושבי הכפר ברחו. עד השעה 5:00 כוח חטיבת כרמלי סיים להשתלט על הכפר, והכשיר את הדרך לנסיעת השיירה, שהמשיכה לעבר נהריה. בקרב על הכפר נהרגו שני לוחמים ולוחם נוסף נפטר מפצעיו בהמשך.

מקורות:

אשל, צ', חטיבת כרמלי במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973.

ללא שם מחבר, בעקבות לוחמי תש"ח: גדוד 21 – חטיבת כרמלי, הוצאת ותיקי הגדוד, 1988.

נתוני קרב: סמיריה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע בן עמי (שלב א')
חזית: צפון
מרחב בארץ: מישור חוף הגליל
תאריך: 14 במאי 1948
שם מקום כיום: מדרום לרגבה
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

עדות צבי בן ארי,

מפקד השיירה:

כשהתקרבנו לסמיריה פתחו עלינו משם באש עזה. פקדתי על הפלוגה שליוותה את השיירה לרדת מן האוטובוסים המשוריינים ולהתקיף את הכפר. תוך כדי הקרב אמרו לי כמה חיילים כי הם רואים מצד צפון חיילים בכובע גרב. התקשרתי עם מטה הפעולה ומשם נאמר לי 'יש להפסיק את האש, אלו חייליו של יוסי האס'...
(מתוך: אשל, צ', חטיבת כרמלי במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973. עמ' 166)

תמונות

סמיריה | 

סמיריה | 

אתרי קרבות נוספים במבצע בן עמי (שלב א')

חיפוש חדש