בסה

אודות הקרב

בסה [כיום בצת] היה כפר ערבי בצפון מערב הגליל, המצוי כשני קילומטר מצפון מערב לקיבוץ מצובה, ובמרחק כ-3 ק"מ מראש הנקרה. הכפר שלט על הדרך הראשית שהובילה מאזור החוף לישובי הספר העבריים מצובה, חניתה ואיילון. לקראת סיום המנדט ופלישת צבאות ערב, התארגנה שיירת אספקה ותגבורת ליישובים אלו, שנועדה לפנות מהם את הכוחות הלא-לוחמים. תנועת השיירה חייבה את אבטחת ציר התנועה ליישובי הספר, וכיבוש הכפרים סמיריה, זיב ואל בסה, במסגרת מבצע 'בן-עמי' ('אהוד').

לכיבוש הכפר בסה נשלחו שתי פלוגות מגדוד 22, בפיקוד אברהם פלד, שהועברו מבעוד יום לנהריה ע"י הפלי"ם. הכוחות יצאו ממצובה לאחר חשכה, והתקדמו אל עבר הכפר בהנחיית סייר ממצובה. אחת מפלוגות הגדוד, בפיקוד אדי שטדלר, התגלתה בקרבת הכפר, והשיבה ירי תוך הסתערות.  הפלוגה הצליחה להשתלט על החלק הדרומי של הכפר, ולאחר עלות השחר סרקה את בתיו והמשיכה לירות לעבר חלקו הצפוני של הכפר. בהמשך הבוקר התברר שחלקו הצפוני של הכפר ננטש. בשעה 8:45, הועברה הודעה שהכביש מאובטח למעבר השיירה. לאחר כיבוש הכפר נשלח כוח כדי להשתלט על תחנת המשטרה בסה, שהיתה מצויה באותה עת בשליטת אנשי מצובה.  

מקורות:

אשל, צ', חטיבת כרמלי במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973.

נתוני קרב: בסה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע בן עמי (שלב א')
חזית: צפון
מרחב בארץ: מישור חוף הגליל
תאריך: 14 במאי 1948
שם מקום כיום: שלומי
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

עדות אדי שטדלר,

מפקד פלוגה ב' מגדוד 22 של חטיבת כרמלי:

הקשרים פעלו הרבה כדי לשמור על קשר תקין. הגדיל לעשות המפקד זאב שפריר, שהתרוצץ בלי הרף עם מכשירו בין הקשרים השונים, כדי לתקן בעצמו את כל הליקויים. נעשו הפסקות רבות, כדי לאפשר סגירת הרווחים שנוצרו בזמן ההתקדמות, ומעבר ואדיות עמוקים ומכשולים אחרים. הפסקות אלו עיכבו אותנו בדרך, ולכן נמשכה התנועה זמן רב יותר מאשר שיערנו מראש. השעה קרבה יותר לעליית השחר וטרם הגענו למטרה
(מתוך: אשל, צ', חטיבת כרמלי במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973. עמ' 168)

תמונות

בסה | 

בסה | 

אתרי קרבות נוספים במבצע בן עמי (שלב א')

חיפוש חדש