בסה (משטרה)

אודות הקרב

משטרת בסה [כיום בישוב יערה] הייתה מבנה משטרה בריטי מדגם 'מצודת טיגארט', המצוי על הדרך מנהרייה לקיבוץ איילון במערב הגליל העליון. בסוף אפריל הכוחות הבריטים עזבו את המשטרה והיא נמסרה לכוחות ערביים מקומיים, ובכך הוטל למעשה מצור על איילון. לאור כך תוכננה פשיטה על המשטרה במטרה לפתוח את הכביש לקיבוץ. הכוח הפושט כלל פלוגה בפיקוד יעקב 'שועל' פונדק מגדוד 21 של חטיבת כרמלי וכיתות מהישובים מצובה, איילון וחניתה, ששימשו ככוחות חסימה.

הפלוגה תקפה את המשטרה בליל ה-25/24, ירתה לעבר מספר מבנים הצמודים למשטרה והבריחה את יושביהם. בין המשטרה וכוח חטיבת כרמלי נערכו חילופי ירי. במהלכן החבלן, שנועד לפוצץ את שער המשטרה לקראת הפריצה, נפגע ותוכנית ההתקפה שובשה. בשלב זה ניסה איש קיבוץ איילון, שהכיר את השוטרים הערביים בהם נלחמו, לשכנע אותם כי עליהם להיכנע, משום שהמבנה מוקף בכוח עדיף והם יפגעו בקרב. לאחר כשעה של משא ומתן, אחד מהשוטרים ירה בו והמתקפה נשברה. המשטרה נותרה בידיים ערביות עד מבצע 'בן עמי'. בתקיפת המשטרה נהרגו שני לוחמים.

מקורות:

אשל, צ', חטיבת ,,כרמלי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973.

ללא שם מחבר, בעקבות לוחמי תש"ח: גדוד 21 – חטיבת כרמלי, הוצאת ותיקי הגדוד, 1988.

נתוני קרב: בסה (משטרה)
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע בן עמי (שלב א')
חזית: צפון
מרחב בארץ: מישור חוף הגליל
תאריך: 25 באפריל 1948
שם מקום כיום: יערה
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

עדות דב ירמנוביץ,

חבר קיבוץ אילון, שהצטרף לפעולת הפשיטה על המשטרה:

...התחלתי קורא לאנשי המשטרה שייכנעו. הצגתי את עצמי ונעניתי על ידי מכרים מבין השוטרים. סיפרתי להם שהם מוקפים בכוח של 500 איש ואם לא יצאו וירימו את ידיהם, נפוצץ את הבית בו הם נמצאים... ברגע שהצצתי אל המדרגות שאליהן הייתי צריך לקפוץ, נפגעתי מכדור שחדר לצוואר ויצא דרך הגב
(מתוך: אשל, צ', חטיבת כרמלי במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973. )

תמונות

בסה (משטרה) | 

בסה (משטרה) | 

בסה (משטרה) | 

אתרי קרבות נוספים במבצע בן עמי (שלב א')

חיפוש חדש