מרחב עוטף ירושלים, בדרך לביתוניא

אודות הקרב

ביתוניא [כיום פרבר של העיר רמאללה] היה כפר ערבי מדרום מערב לרמאללה על כביש רמאללה  - לטרון. ממועד הכרזת החלוקה של האו"ם נערכו התקפות ערביות רבות על התחבורה העברית, ובפרט על כביש ירושלים - רמאללה, שהוביל ליישובים המבודדים עטרות ונווה יעקב מצפון לירושלים.

בליל ה-21 בדצמבר 1947 נערכה פעולת גמול של ההגנה על התחבורה הערבית מצפון לירושלים. במהלכה מחלקת לוחמים, בפיקוד צבי סיני מגדוד חי"ש מוריה, הציבה מארב סמוך לכפר ביתוניה על כביש רמאללה-לטרון. על הכביש הונח מחסום, ואחד הלוחמים התחפש לנוטר ערבי ועצר אוטובוס ערבי שנסע בדרך. לאחר שהאוטובוס נעצר המחלקה פשטה עליו, הרגה את חמשת נוסעיו ונסוגה למושב עטרות. הכוח חזר ללא נפגעים.

 

מקורות:

אביזוהר, מ', מוריה בירושלים בתש"ח: גדוד החי"ש הראשון בקרבות ירושלים, לוד, 2002.

לוי (לויצה), י', תשעה קבין: ירושלים בקרבות מלחמת העצמאות, תל-אביב, 1986.

נתוני קרב: מרחב עוטף ירושלים, בדרך לביתוניא
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: הרי יהודה
תאריך: 21 בדצמבר 1947
שם מקום כיום: ראפאת
סוג קרב: התקלות

אתרי קרבות נוספים במרחב עוטף ירושלים בחודשים הראשונים

בדרך אשוע שער הגיא בדרך לגוש עציון בדרך לגוש עציון בדרך לעטרות בדרך עטרות-נוה יעקב בדרך רמאללה לטרון גוש עציון גשר על ואדי קלט דיר איוב דיר איוב הר-טוב הר-טוב הר-טוב (בית ג'מאל) יאלו כביש רמאללה – לטרון מרחב עוטף ירושלים, בדרך ירושלים עטרות מרחב עוטף ירושלים, בדרך להרטוב (שיירת הרטוב) מרחב עוטף ירושלים, רמת רחל נווה יעקב סדום עוטף ירושלים, נבי דניאל רמאללה רמת רחל שיירת הל"ה/ 'גבעת הקרב'/ ג'בע חזרה אל מרחב עוטף ירושלים בחודשים הראשונים

חיפוש חדש