ירושלים, שיח' ג'ראח

אודות הקרב

שיח ג'ראח היא שכונה ערבית בצפון ירושלים, שבה עבר הכביש המחבר את ירושלים המערבית והר הצופים, בו נמצאים בית החולים והאוניברסיטה העברית, וכן דרך ירושלים – שכם דרכה שחיברה את ירושלים עם רמאללה, עטרות ונווה יעקב.

מתחילת מלחמת העצמאות בתי השכונה שימשו להטרדה של התחבורה העברית להר הצופים, שהפך להיות במצור, ולעבר עטרות ונווה יעקב. במהלך חודש ינואר נערכו מספר פעולות גמול כנגד השכונה, חלק מתושביה ברח, ואת מקומם תפסו אנשי כנופיות. בתוך כך, מחלקה מגדוד מוריה חדרה לשכונה בליל ה-4 בינואר והציתה חמישה בתים. ב-12 וב-21 בינואר נערכו פשיטות נוספות על השכונה והוצתו בתים נוספים. פעולות אלו לא הפסיקו את הירי מהשכונה, ובימים האחרונים של ינואר 20 נוסעים נפצעו על הדרך להר הצופים.

בתחילת חודש פברואר כוחות ערביים פוצצו גשר על כביש וואדי ג'וז – הר הצופים, וקטעו את התחבורה לבית החולים והאוניברסיטה. בתגובה ההגנה ערכה שתי פעולת גמול, הראשונה בליל ה-14/13 בפברואר. כוח מגדוד מוריה פשט על בית המופתי בשכונה וניסה לפוצץ אותו. חומר הנפץ לא היה תקין, והיחידה נסוגה ללא השלמת המשימה. פעולת גמול נוספת נערכה על שכונת וואדי ג'וז בליל ה-26/25 בפברואר.

 

מקורות:

אביזוהר, מ', גדוד מוריה בירושלים בתש"ח: גדוד החי"ש הראשון בקרבות ירושלים, לוד, 2002.

לוי (לויצה), י', תשעה קבין: ירושלים בקרבות מלחמת העצמאות, תל-אביב, 1986.

נתוני קרב: ירושלים, שיח' ג'ראח
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: הרי יהודה
תאריך: 13 בפברואר 1948
סוג קרב: פשיטה

תמונות

ירושלים, שיח' ג'ראח | 

ירושלים, שיח' ג'ראח | 

אתרי קרבות נוספים בירושלים, השכונות הצפוניות, בחודשים הראשונים

חיפוש חדש