עין ע'זאל

אודות הקרב

עין ע'זאל [כיום עין איילה] היה כפר ערבי בצפון מישור החוף, כשבעה קילומטרים מצפון לזיכרון יעקב. הכפר היה חלק מגוש הכפרים: ג'בע [כיום סמוך למושב גבע-כרמל], איג'זים [כיום כרם מהר"ל] ועין ע'זאל, שנקרא 'המשולש הקטן'. תושבי הגוש הטרידו באופן תדיר את התנועה העברית על כביש חיפה-תל אביב.

בעקבות הירי התדיר על התחבורה הוחלט לפשוט על הכפר בליל ה-14/13 במרץ. הכוח הפושט כלל את פלוגה א' של גדוד 22 מחטיבת כרמלי, בתוספת כיתת רגמים 3 אינץ'. הכוח יצא מכפר הנוער שפייה אחר חצות, והגיע אל הכפר בשעה 02:00. ההתקפה החלה, וכוח הרגמים ירה גם לעבר הכפר הסמוך איג'זים. עם תחילת הפריצה אל הכפר התברר שתושביו נטשו אותו זמן קצר לפני כן, אולי בשל התרעה מוקדמת שקיבלו על הפשיטה.

לוחמי כרמלי השתלטו על חציו המזרחי של הכפר, פוצצו שלושה בתים ומספר מכוניות, ונתקלו בהתנגדות קלה. במהלך הפשיטה נפצעו מספר לוחמים. הכפר נכבש שוב בחודש יולי, במהלך מבצע 'שוטר'.

 

מקורות

אשל, צ', חטיבת ,,כרמלי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1973.

נתוני קרב: עין ע'זאל
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: כרמל
תאריך: 14 במרץ 1948
שם מקום כיום: עופר
סוג קרב: פשיטה

תמונות

עין ע'זאל | 

אתרי קרבות נוספים בחיפה וגליל מערבי בחודשים הראשונים

בדרך נהריה יחיעם (שיירת יחיעם) בלד אשיח' בלד אשיח' ברוה (גשר) גבעת המשורין גשר על כביש הצפון ורדיה זיב חיפה רחוב צלאח א-דין חיפה רחוב צלאח א-דין חיפה, בתי הזיקוק חיפה, גשר 'של' פז חיפה, ואדי ניסנאס חיפה, רחוב השומר חיפה, רחוב יפו חיפה, רחוב סירקין חיפה, רחוב עיראק חיפה, רחוב צלאח א-דין חיפה, שכונת חוואסה חיפה, תחנת הכרמל קו 5 הערבי טירה טמרה יחיעם כאברי נעמן (גשר) עכו קרית מוצקין ראש הנקרה (גשר רכבת) שפא–עמר (שפרעם) חזרה אל חיפה וגליל מערבי בחודשים הראשונים

חיפוש חדש