כפר אוריה

אודות הקרב

כפר אוריה הוא מושב עובדים עברי בשפלת יהודה, הכפר היה מרוחק מספר קילומטרים מחולדה והר טוב והיה מצוי בקרבת כפרים ערביים רבים. מסוף דצמבר איישה את הכפר מחלקת חי"ש, בפיקוד שלמה להט (צ'יץ). ב-9 בינואר המחלקה ערכה סיור בין כפר אוריה והר-טוב, ובדרך נתקלה באש מבית משפחה מקומית, ובתגובה כבשה אותו והרגה חלק מיושביו. יומיים לאחר מכן התארגנה התקפת נקם ערבית כנגד כפר אוריה, ע"י ערביי האזור בליווי אנשי כנופיות של חסן סלאמה.

בבוקר ה-11 בינואר נפתחה על הכפר אש משלושה כיוונים, שהרגה את אחד מתושבי הכפר. התוקפים הערבים התקרבו אל הכפר תוך כדי חילופי האש, ובדרום מערב הכפר נבלמו על גדרותיו ההיקפיות. תוך כדי הקרב תחמושת המגנים עמדה להיגמר. תחמושת נוספת הועברה לכפר בהצנחה ע"י מטוס 'פרימוס' כשש שעות לאחר תחילת הקרב.

במקביל התארגנה תגבורת של 70 אנשי הגנה, בפיקוד אביב ברזילי, והחלה לנוע לעבר הישוב המותקף. התגבורת התקרבה לכפר אוריה, נתקלה באש התוקפים הערביים, והחלה לטהר את הגבעות מצפון לכפר. באותו זמן הגיעו לקרבת הכפר רכבי משטרה משוריינים בריטיים, לאחר שקיבלו הודעה על כך מאנשי ההגנה. בתחילה סייעו השוטרים הבריטיים להדוף את ההתקפה על הכפר, אך לאחר מכן ניסו להחרים את נשק לוחמי כפר אוריה. קשר הכפר העביר הודעה על כך למפקד גדוד 52, וההגנה הצליחה לבטל את החרמת הנשק. באותו ערב, הבריטים סייעו בגישור בין אנשי הכפר לח'רבת בית פאר הסמוכה.

במהלך היום נהרגו שלושה לוחמים [חיים בן יעקב, אברהם יחיא וציון חממי] ונפצעו אחד עשר, חלקם נפגעו מירי בדרך אל הכפר בבוקר אותו יום.

 

מקורות

איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959.

נתוני קרב: כפר אוריה
תאריך: 11 בינואר 1948
סוג קרב: הגנה

תמונות

כפר אוריה | 

כפר אוריה | 

אתרי קרבות נוספים בדרך תל אביב ירושלים, בין רחובות לשער הגיא, בחודשים הראשונים

חיפוש חדש