דרומית לבית קשת

אודות הקרב

בית קשת הוא קיבוץ במרכז הגליל העליון הסמוך לבית הספר החקלאי כדורי, במרחק כ-8 ק"מ ממזרח לעיר נצרת. בבוקר ה-16 במרץ יצאה כיתה בת שמונה לוחמים מבית קשת לפעולת סיור ממערב לקיבוץ. הכיתה הותקפה ואחד מהלוחמים נמלט וחזר אל הקיבוץ, גורל האחרים לא נודע.

אל אזור ההתקלות הגיעה תגבורת מגוונת, מלוחמי גדוד 12 של חטיבת גולני, חוליה מאנשי בית קשת ואחרים, ושם נתקלו באספסוף של מאות ערביים מזויינים. כוחות ההגנה ניסו להניס את התוקפים הערבים כדי לאתר את כיתת הסיירים, אך נקלעו לקרב קשה, שהסתיים בנסיגתם לבית קשת עם שלושה הרוגים ושמונה פצועים.

הכוחות ערביים המשיכו להטריד את בית קשת למחרת. לאחר יומיים גופות שבעת לוחמי כיתת הסיירים הוחזרו לבית קשת בתיווך בריטי. בהם היה עלי בנו של נשיא המדינה לעתיד, יצחק בן צבי.   

 

מקורות:

עציוני, ב', אילן ושלח – דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959.

נתוני קרב: דרומית לבית קשת
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: גליל תחתון מזרחי
תאריך: 16 במרץ 1948
סוג קרב: התקלות

עדויות מהקרב

על הקרב נכתב:

2 יהודים נהרגו שלשום לפני הצהרים ליד קיבוץ בית קשת בשעה שפלוגת נוטרים הותקפה סמוך לנקודה על ידי כנופיה ערבית גדולה. הפלוגה שמנתה 8 נוטרים ממשטרת היישובים העברית, יצאה מקיבוץ בית קשת הנמצא בסביבות כפר תבור, בשעות הבוקר המוקדמות לסיור בשדות. במרחק של קילומטר אחד מן הקיבוץ ארבה לפלוגה כנופיית סורים גדולה שפתחה עליה באש משלושה כיוונים. התפתח קרב עז בין הנוטרים לכנופיה..
(מתוך: ללא שם מחבר, "3 מגינים נפלו בקרב גדול ליד בית קשת" הצפה, 18.03.1948)

תמונות

דרומית לבית קשת | 

דרומית לבית קשת | 

אתרי קרבות נוספים בגליל תחתון ועמקים בחודשים הראשונים

חיפוש חדש