מבצע דני גזרה מרכזית

אודות המבצע

מבצע דני היה מבצע רחב היקף שהתנהל בשלב עשרת הימים בחזית המרכז, במרחב שממזרח לגוש דן, בפיקוד יגאל אלון.

באשכול זה מרוכזים הקרבות בגזרה המרכזית של מבצע דני, שכללה את הערים רמלה ולוד ואת המרחב שממזרח להן, עד מקומה של העיר מודיעין כיום. קרבות נוספים נערכו בגזרה הצפונית, שכללה את המרחב שממזרח לכביש האורך (כיום כביש 40) בין שדה התעופה של לוד (כיום נתב"ג) לפתח תקווה; ובגזרה המזרחית, שכללה את המרחב ההררי שבין שער הגיא לירושלים.

בשלב הקודם של מלחמת העצמאות, שלב בלימת הפלישה, נערכו קרבות במישור החוף ממזרח לתל אביב, בגזרת לטרון ובהרי יהודה. בסופם נותר שטח נרחב בשליטת הערבים, ובמרכזו הערים הערביות לוד ורמלה. השליטה הערבית על המרחב חסמה את השימוש בדרך הראשית בין תל אביב לירושלים, והיוותה איום על מרכז היישוב היהודי בגוש דן.

על הגזרה המרכזית של מבצע דני הופקדה חטיבת יפתח, בסיוע גדוד מחטיבת קרייתי וגדוד הפשיטה מחטיבה 8. 

הכוח הערבי באזור לוד כלל פלוגה של הלגיון הערבי (הצבא של ממלכת עבר הירדן) וכמה מאות לוחמים, שרידים של הכוח הערבי הפלסטיני ומתנדבים מעבר הירדן. בנוסף, בצומת בית סירא (כיום מחסום מכבים על כביש 443) החזיק גדוד סדיר של הלגיון הירדני.

בשלב הראשון של המבצע נעה חטיבת יפתח מאל קובב (כיום - משמר איילון) לכיוון צפון עד בן שמן. בתוך כך נכבשו מספר כפרים ערבים (כיום בשטח יער בן שמן).

בשלב השני, בעקבות פשיטה של גדוד 89, נכבשה העיר לוד והעיר רמלה נכנעה.

בשלב השלישי נעה חטיבת יפתח לכיוון מזרח (כיום כביש 443). היא כבשה כפרים נוספים עד אל-בורג' (כיום גבעת טיטורה, בשטח העיר מודיעין) אך נבלמה בצומת בית סירא על ידי גדוד הלגיון.

ביום האחרון של המבצע נעשה ניסיון לתקוף את המתחם הירדני בלטרון, אך ניסיון זה נכשל. 

בהמשך המלחמה, נערכו מספר קרבות נוספים במרחב זה. 

מבצע דני גזרה מרכזית
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב: שפלת יהודה
מתאריך: 10 ביולי 1948
עד תאריך: 18 ביולי 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת יפתח, חטיבת קרייתי, חטיבה 8,
מפת הקרב

כוח צה"ל במבצע דני גזרה מרכזית

חטיבת יפתח

חטיבת הפלמ"ח יפתח, חטיבה 11, הוקמה באפריל 1948 על בסיס גדודי הפלמ"ח שלחמו באצבע הגליל במבצע יפתח. מפקדה הראשון היה שמואל (מולה) כהן. החטיבה לחמה בכל החזיתות: באצבע הגליל, במרכז ובנגב.

חטיבת קרייתי

חטיבת קרייתי, חטיבה 4, הוקמה בפברואר 1948, על בסיס כוחות ההגנה בתל אביב. מפקדה הראשון היה מיכאל בן גל. לחמה באזור תל אביב ובחזית המרכז.

חטיבה 8

חטיבה 8, חטיבת הזקן, הוקמה במאי 1948, כחטיבת השיריון הראשונה של צה"ל. מפקדה הראשון היה יצחק שדה. לחמה בחזית המרכז ובנגב.

אתרי הקרבות במבצע דני גזרה מרכזית

רנתיה
דיר אבו סלמה
ג'מזו
רמלה
סלבית
ברפיליה
ביר מעין
ח'רבת סולימן
חרבת אג'נג'יל
ח'רבת ביריה
מידיה
אלברג'
שלטא
משטרת לטרון
ח'רבת כוריכור
ח'רבת א ד'הריה
לוד
וילהלמה
דיר טריף
לוד (שדה תעופה)
יהודיה
חדית'ה
דיר טריף
שיח' עלי
ענאבה
ח'רובה
סלבית
ג'מזו
דניאל
רמלה, סכנת פאנוס
מפקדת חסן סלאמה
לוד

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש