חיפה, בית הנג'אדה

אודות הקרב

גשר ואדי רושמיה ניצב בהמשך רחוב הרצל, היורד מהדר כרמל לעבר כביש החוף וצומת הצ'ק-פוסט (כיום, מחלף הקריות).

ממערב לגשר הייתה השכונה היהודית הדר הכרמל וממזרח לו השכונות הערביות רושמיה וחליסה. הבית הקיצוני בצד היהודי, לפני גשר רושמיה, היה בית התעשיה (כיום רחוב הרצל 92) שבו החזיקו הבריטים עד אותו היום, והוא נתפס בידי ההגנה בבוקר יום הקרב. הבית הקיצוני מעברו הערבי של הגשר, היה בית הנאג'דה, ששימש כבית התכנסות לוועד השכונות הערביות בחיפה (כיום הבית בפינת רחוב הגיבורים, בקצהו של הגשר החדש, שנקרא: גשר גדוד 22).

על מחלקה מגדוד 22, ובה 31 לוחמים, הוטל לצאת מבית התעשיה, ולהשתלט על בית הנאג'דה, להחזיק בו ולצלוף ממנו על אויב שייראה בשטח. משימת ההשתלטות הסתיימה מהר ובהצלחה, במהלך השעות הבאות ניסו הערבים להתקרב אל הבניין, צלפו לעברו מהבתים הסמוכים, והטילו רימונים לקומה הראשונה והשנייה.

ניסיונות אחדים לסייע ולחלץ את הכוח שנלכד בבניין נכשלו. לעת לילה, הוטלה למערכה פלוגת תגבורת מקורס מכ"ים של חטיבת כרמלי, בפיקוד אהרון אבנון. משימת הפלוגה הייתה לצאת משכונת נווה שאנן, ולרדת דרך שכונת חליסה עד לבית הנג'אדה. למעשה היה עליהם לכבוש את השכונה הערבית. בשל הצורך לטהר בית אחר בית, נמשכה הפעולה זמן רב. 

ככל שהפלוגה התוקפת בחליסה התקדמה, נשברה התנגדות הערבים, והגיעו דיווחים כי הם נוטשים את השכונה. בשעת בוקר של יום חמישי 22 באפריל, לאחר כשבע שעות של לחימה, הגיעה פלוגת המכ"ים לבית הנג'אדה. במהלך הקרב נהרגו 3 מלוחמי הפלוגה. 

המחלקה הנצורה שוחררה לאחר כעשרים שעות מצור, ולה 4 הרוגים ו-10 פצועים.

נתוני קרב: חיפה, בית הנג'אדה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: כרמל
חטיבות לוחמות: חטיבת כרמלי,
תאריך: 21 באפריל 1948
שם מקום כיום: חיפה, רחוב הגיבורים
סוג קרב: כיבוש
מפת הקרב

עדויות מהקרב

עדות לוחם בכוח שהשתלט על הבניין

(מתוך הספר: חטיבת כרמלי במלחמת הקוממיות)

כמעט אי אפשר היה לירות, מאחר שכל הרמת ראש היתה גוררת אחריה מטח מכוון של יריות אויב, והאפשרות היחידה היתה להשתמש ברימונים. כאשר ניסה [אחד ממפקדי הכיתות] להטיל רימון מבעד החלון, נפגע בראשו ונהרג בו במקום.

עדות לוחם מאחד מניסונות החילוץ

(מתוך הספר: חטיבת כרמלי במלחמת הקוממיות)

על המכונית בה נסעתי עם כיתת התגבורת [אל בית הנג'אדה], ירו מכל העברים. הכדורים חדרו פנימה ומייד נפצעו שלשה אנשים. ניסינו להתקרב לפתח האחורי, אך נראה שמנוע המכונית ואחד הצמיגים נפגעו. החלטתי לסגת לבית התעשיה להוריד את הפצועים ולנסות שנית; אך לאחר שהורדנו את הפצועים הוברר כי שני הצמיגים האחוריים מנוקבים לגמרי; לא הייתה כל אפשרות לחזור באותה מכונית, ומכונית אחרת לא היתה.

עדות משה כרמל, מפקד החטיבה, על כיבוש שכונת חליסה במטרה לסייע לכוח הנצור

(מתוך ספרו: מערכות צפון)

היינו שומעים את השיחות באלחוט שבין שני המפקדים, הנצור והתוקף, שיחות מזעזעות תהומות נפש. היה משהו מרעיד בקולו של האחד, והיה משהו מרגיע ומלטף בקולו של האחר.
מפקד המחלקה הנצור אמר: - כל מפקדי נהרגו. יש לי פצועים נוספים. הם מאבדים דם רב וימותו פה. אנא החש את ההתקדמות, החש, החש את ההתקדמות. עבור. 
ומפקד הפלוגה השיב: - הננו מתקדמים. נגיע. החזק מעמד, החזק מעמד, החזק מעמד. עבור.
- אם לא תמהרו להתקדם תמצאו את כולנו מתים. אין עוד כוח. אין תחמושת. הם מאבדים דם רב. אין מים. בואו, בואו. עבור.
- אנו כבר קרובים. אנו קרובים. החזיקו מעמד. עבור.

תמונות

גשר רושמייה בחיפה מבט לכיוון מערב | 

תמונה מאתר גדוד 22

בית הנג'אדה בחיפה | 

תמונה מאתר גדוד 22 כרמלי

בית הנג'אדה וגשר רושמייה בחיפה מבט מעמדת בית התעשייה | 

תמונה מאתר גדוד 22

בית הנג'אדה בחיפה | 

תמונה מאתר גדוד 22

אתרי קרבות נוספים בחיפה וסביבתה בשלב נטילת היוזמה

חיפוש חדש