סדום

אודות הקרב

סדום הייתה התיישבות עברית של עובדי מפעלי האשלג בקרבת ים המלח. לאחר סיום המנדט הבריטי והפסקת פעילותו של מפעל האשלג, נותרו בסדום מעט תושבים, ממפוני בית הערבה ואנשי פלמ"ח. מחודש אפריל סדום הייתה למעשה מבודדת, וקיבלה אספקה מהאוויר. 

מבצע 'לוט' נועד לתפוס את אזור דרום הר חברון/צפון מזרח הנגב, ולחבור אל מפעל האשלג וסדום הנצורים. במבצע השתתפו כוחות מהגדוד השביעי, בפיקודו של ישכה שדמי, והגדוד התשיעי, בפיקודו של חיים בר-לב 'כידון', מחטיבת הנגב (12). למבצע קדמו סיורים רגליים, רכובים וסיורי אוויר, שמצאו את יעדי המבצע נטושים.

בבוקר ה – 25 בנובמבר, מגני סדום תפסו מיוזמתם את הכפר עין-בידה [כיום עין הכיכר] והחזיקו בו. בהמשך אותו יום חבר אליהם כוח הסיור מהגדוד השביעי והתשיעי, שהגיעו מעין חוסוב [חוצוב, כיום עיר אובות]. כוח הסיור תפס את מכרות האשלג ואת מחנה העובדים של סדום, ובכך הביא לסיום מצור של כשנה על סדום. לאחר חבירת הכוחות, ב- 27/26 עסקו כוחות מחטיבת הנגב בפינוי המוקשים מציר סדום - עין חוסוב.

מקורות

אורנשטיין (אבן-אור), ש', פוזה ואנשיו: סיפורה של מחלקת סיירים מרכזית משמרות, ירושלים, 1998.

גבעתי, מ', בדרך המדבר והאש: תולדות גדוד 9, תל-אביב, 1994.

כהן, א', כהן, מ' ומנדלסון, ע', חטיבת הנגב במלחמת העצמאות, ישראל, 2011.

נתוני קרב: סדום
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: ים המלח
תאריך: 25 בנובמבר 1948
שם מקום כיום: מצפון למפעלי ים המלח
סוג קרב: תפיסה ללא קרב

עדויות מהקרב

פקודת מבצע לוט באתר ארגון ההגנה,

פקודת יום, 20 בנובמבר 1948

פקודת מבצע לוט באתר ארגון ההגנה
"היום מעבירה החטיבה את גבול מדינת ישראל מאה קילומטרים דרומה. היום נשחרר את סדום ממצור והסגר. היום יסופח בפועל ים-המלח למדינת ישראל! כל מקום בו נדרוך ובו ניאחז - לנו הוא! החזון, שנראה לנו כה רחוק בימים הקשים שעברו עלינו בנגב, הופך למציאות במבצענו זה. המרחב הגדול של הנגב הדרומי, על אוצרותיו, לא יילקח מידינו, לא בכוח ולא במזימות מדיניות של אויבים. עין-חוצוב וכורנוב - תחנות בדרך; המלאכה לא נשלמה עד שלא נגיע לגבולות ארצנו! ועל-כן פנינו דרומה להשלים המלאכה. היו נכונים וחזקים!״

תמונות

סדום | 

סדום | 

אתרי קרבות נוספים במבצע לוט וקרבות בדרום הר חברון

חיפוש חדש