מבצע חירם המהלך המרכזי

אודות המבצע

מבצע חירם נערך בשלב המבצעים הגדולים נגד צבא ההצלה הערבי בגליל העליון.

מבצע חירם נמשך כ-60 שעות בלבד, אלם נערכו במסגרתו קרבות במקומות רבים. בשל כך הוא מתואר כאן בשני אשכולות. אשכול זה מתייחס למאמץ הצבאי המרכזי. הקרבות שנערכו במהלך המשני של מבצע חירם רוכזו בנפרד.

בשלב הקודם של מלחמת העצמאות, קרבות עשרת הימים, נערכו בחזית הצפון המבצעים דקל וברוש. קרבות שנערכו לאחר מבצעים אלה, לא שינו את שליטת הכוחות במרחב. בסיומם, ישראל שלטה על מורדות הגליל המערבי, על הגליל התחתון ועל הגליל המזרחי. השטח ההררי של מרכז הגליל נשאר עדיין בשליטת צבא ההצלה הערבי. במבצע חירם ביקשה ישראל לכבוש את הגליל העליון ולייצב את גבול המדינה על קו הגבול שהיתוו הבריטים בין ארץ ישראל לבין לבנון. 

הכוח הצבאי הישראלי במבצע חירם כלל ארבע חטיבות: חטיבת עודד בגליל המערבי, חטיבת גולני בגליל התחתון ובעמקים, חטיבה 7 בגליל המזרחי וחטיבת כרמלי באצבע הגליל. 

הכוח הצבאי הערבי כלל שלוש חטיבות של צבא ההצלה בפיקוד פאוזי קאוקג'י: חטיבת הירמוך השלישית בגליל המערבי, חטיבת הירמוך הראשונה בגליל התחתון וחטיבת הירמוך השנייה בגליל המזרחי. 

המהלך המרכזי במבצע כלל תנועת מלקחיים, כאשר חטיבה 7 תקפה ממזרח והתקדמה מצפת, דרך ג'יש עד לצומת סעסע, ובמקביל התקדמה חטיבת עודד ממערב, דרך תרשיחא וחרפיש עד לצומת סעסע. מפגש הכוחות בצומת הכבישים במרכז הגליל העליון הכריע את הקרב.

בסיום מבצע חירם נסוגו יחידות צבא ההצלה ללבנון, ומאוחר יותר התפזר צבא זה וחדל להתקיים. הסכם שביתת הנשק עם לבנון נחתם ב-23 במרץ 1949. צה"ל פינה את 14 הכפרים שנכבשו על ידו בתחום לבנון עד נהר הליטני, וצבא לבנון פינה את ראש הנקרה. קו הגבול (הקו הירוק) נקבע בהתאמה לקו הגבול מתקופת המנדט הבריטי. 

מבצע חירם המהלך המרכזי
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב: גליל עליון
מתאריך: 29 באוקטובר 1948
עד תאריך: 31 באוקטובר 1948
חטיבות לוחמות: חטיבה 7, חטיבת עודד,

כוח צה"ל במבצע חירם המהלך המרכזי

חטיבה 7

חטיבה 7 הוקמה במאי 1948, בעת תגבור הכוחות לקראת המלחמה על הדרך לירושלים. מפקדה הראשון היה שלמה שמיר. לחמה בחזית לטרון ובהמשך בגליל העליון.

חטיבת עודד

חטיבת עודד, חטיבה 9, הקומה ביוני 1948. מפקדה הראשון היה אורי יפה. לחמה באצבע הגליל ובחזית הדרום.

אתרי הקרבות במבצע חירם המהלך המרכזי

גבעת הסלעים
תרשיחא
סוכמתא
חורפיש
תרביח'א
איקרית
נבי רובין (עכא)
דיר אל אסד
בענה
כפר סומיע
סאג'ור
נחף
מאלכיה
קדס
דיר אלקאסי
סאלחה
בדרך ברעם סאלחה (משטרה)
ברעם
קדיתא
מירון
ספסאף
ג'יש
ג'ת
ג'ת
ינוח
סעסע
טיטבא
דלאתה
ראס אלאחמר
ריחניה
עלמא
דישום
פסוטה

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש