משלט ד'

אודות הקרב

משלט ד' היה חלק ממערך משלטים מצרי על כביש עוג'ה אל חפיר [כיום ניצנה] - רפיח בצפון מזרח חצי האי סיני. במהלך מבצע 'חורב', כוח צה"ל נאלץ לפנות את חצי האי סיני ב – 02 בינואר 1949. לאחר הנסיגה המערך המצרי בגזרת עזה-רפיח נותר כשהיה לפי תחילת המבצע, ועל-כן הוחלט, בשלב השני של מבצע 'חורב', לנסות להפריד את עיקר הצבא המצרי באזור רפיח מהעיר עזה.

בתוך כך, הוטל על חטיבת הראל (10) להתקדם מעוג'ה אל חפיר לעבר רפיח תוך כיבוש המשלטים המצריים על הציר, ובקרבת צומת רפיח הדרומית. כל זאת לקראת פעולה משולבת עם חטיבת גולני וחטיבה 8 על מחנות רפיח. בשעה 01:00 בליל ה – 4/3 בינואר, החטיבה החלה בהתקדמותה מעוג'ה צפונה. הגדוד הרביעי כבש את מוצב א' בהתקפה רגלית, ובהמשך מוצב ב' נכבש אחרי קרב קצר ע"י חי"ר וזחל"מים מגדוד 9. בשעות הצהריים, גדוד 9 נשלח כ-20 קילומטר צפונה לכבוש את משלט ד'.

הכוח התקרב למוצב בשיירה, שעצרה לצורך הכנות לקרב ותצפית. בשעה 15:20 שני מטוסי ספיטפייר מצריים תקפו את השיירה, והרגו ארבעה לוחמים מפקדי מחלקת הזחל"מים של הגדוד. התקפת המטוסים אילצה את הגדוד להתארגן מחדש, והתקפה על המשלט התאפשרה רק באותו הערב. עם תחילת ההתקפה המגנים המצריים נסוגו והמשלט נכבש. לאחר מכן החלה הפגזה מצרית קשה על המשלט.  

בהתקפה האווירית נפלו ארבעה לוחמים.

מידע על החללים מצוי בספר של גבעתי עמ' 279

 

מקורות

ברזנר, ע', ניצני השריון, תל-אביב, 1995.

גבעתי, מ', בדרך המדבר והאש – תולדות גדוד 9, תל-אביב, 1994.

דגן, ש' ויקיר, א', פלמ"ח הראל  - הגדוד הרביעי: ספר לוחמי גדוד "הפורצים", ירושלים, 2004.

נתוני קרב: משלט ד'
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: צפון סיני
מתאריך: 04 בינואר 1949
עד תאריך: 05 בינואר 1949
שם מקום כיום: ממערב לרפיח בשטח סיני
סוג קרב: כיבוש

תמונות

משלט ד' | 

משלט ד' | 

אתרי קרבות נוספים במבצע חורב גזרה צפונית

חיפוש חדש