מבצע ההר וקרבות בפרוזדור ירושלים

אודות המבצע

אשכול זה כולל את הקרבות שנערכו בפרוזדור ירושלים בשלב האחרון של מלחמת העצמאות. היו אלה קרבות השלמה למבצע דני, שנערך בחזית המרכז בשלב הקודם של המלחמה, שלב עשרת הימים (יולי 1948). 

בחודשים יולי עד ספטמבר 1948 נערכו מספר קרבות לעיצוב הגבול בגזרה המרכזית, באזור שכיום הוא מקומה של העיר מודיעין. הקרב הקשה היה במשלט 219, סמוך לאתר קברי המכבים ביער בן שמן. המשלט נתפס בידי ישראל במהלך ההפוגה (בסוף חודש יולי), אולם בראשית חודש ספטמבר כבש כוח של הלגיון ערבי (צבא ממלכת עבר הירדן) את המקום מידי לוחמי חטיבת קרייתי.

מבצע ההר נערך בהרי ירושלים מ-19 עד 22 באוקטובר 1948. במבצע כבשה חטיבת הראל את השטחים בהם החזיקו כוח של האחים המוסלמים שהיה תחת פיקוד הצבא המצרי וכן כוחות ערבים מקומיים. במסגרת המבצע נכבשו שטחים מדרום לנחל שורק, בו עברה מסילת הברזל מתל אביב לירושלים, ובסיומו של המבצע התאפשרה הפעלה של הרכבת בקו בין בית שמש לירושלים.

במבצע יקב, שנערך במקביל למבצע ההר, תקפה חטיבת עציוני את רכס בית ג'אלה שמדרום לירושלים, במטרה להעביר לשליטת ישראל את קטע הרכבת העובר בקרבת מלחה. 

ב-3 באפריל 1949 נחתם ההסכם לשביתת נשק עם ממלכת עבר הירדן. בהתאם להסכם הועברו מספר נקודות משליטה ערבית לשליטת ישראל, ולהיפך. קו הגבול שנקבע בהרי ירושלים בהסכם שביתת הנשק, שנקרא הקו הירוק, התקיים עד מלחמת ששת הימים בשנת 1967.

מבצע ההר וקרבות בפרוזדור ירושלים
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב: הרי יהודה
מתאריך: 21 ביולי 1948
עד תאריך: 02 במאי 1949
חטיבות לוחמות: חטיבת הראל, חטיבת קרייתי, חטיבת עציוני,

כוח צה"ל במבצע ההר וקרבות בפרוזדור ירושלים

חטיבת הראל

חטיבת הפלמ"ח הראל, חטיבה 10, הוקמה באפריל 1948, על בסיס גדודי הפלמ"ח שלחמו בדרך אל ירושלים. מפקדה הראשון היה יצחק רבין. החטיבה לחמה בדרך אל ירושלים, בירושלים ובנגב.

חטיבת קרייתי

חטיבת קרייתי, חטיבה 4, הוקמה בפברואר 1948, על בסיס כוחות ההגנה בתל אביב. מפקדה הראשון היה מיכאל בן גל. לחמה באזור תל אביב ובחזית המרכז.

חטיבת עציוני

חטיבת עציוני, חטיבה 6, הוקמה בנובמבר 1947 על בסיס כוחות ההגנה בירושלים. מפקדה החל מינואר 1948 היה דוד שאלתיאל. לחמה בירושלים ובסביבתה.

אתרי הקרבות במבצע ההר וקרבות בפרוזדור ירושלים

משלט 219
דיר כרמיזאן
עלאר
בית עטאב
ג'רש
ראס אבו עמאר
דיר אלשיח'
ספלא
אלקבו
ואדי פוכין
ג'בעה
ח'רבת אלתנור
שיח' סנסן
בתיר
אלקבו
ח'רבת נקר
ח'רבת בית אירג'ה
ולג'ה (ממערב ליישוב)
עקור
ח'רבת אללוז
ח'רבת כוריכור
ח'רבת חריה
ח'רבת דליה
משלט 219
משלט 219
נעלין
בית שמש
דיר אבאן
דיר אלהוא
בית ג'מאל
בית נתיף
ולג'ה
ולג'ה (מסילת הרכבת)
בודרוס

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש