שיח' נוראן

אודות הקרב

שיח' נוראן [כיום בשטח קיבוץ מגן] היתה גבעה בה קבר שיח ובית קברות מוסלמים, מדרום מזרח לחאן יונס. ב-5 בדצמבר, במסגרת מבצע 'אסף', לחיזוק המצור על כיס פאלוג'ה והשליטה על מערב הנגב, נתפס שיח' נוראן וכוחות גדוד 13 התבצרו בו. למחרת, בבוקר ה-6 בדצמבר, הובחנה התארגנות מצרית לקראת התקפת נגד. סמוך לשעה 10:30, נראו שמונה טנקי לוקאסט מצריים נעים בסמוך לחרבת מעין [מעון, מדרום מזרח לקיבוץ נירים], ובהמשך התברר שיעדם היה שיח' נוראן. ההתקפה המצרית כללה בשלב זה כוח שריון (12 טנקים קלים), חיילי רגלים וסיוע ארטילרי. מגיני המשלט, בהם לוחמי גולני וזחל"מ עם תותח נ"ט, הצליחו לבלום את המתקפה ולפגוע בכשישה טנקים מצריים, והתוקפים נסוגו.

בשעה 16:00 הכוח המצרי התארגן למתקפה נוספת על שיח נוראן. במתקפה זו הצליח חי"ר מצרי להגיע לפאתי המשלט, וטנק אחד חדר למרכזו. המגינים הצליחו להדוף את הכוח המצרי לאחר שהשמידו את הטנק שחדר למוצב עם מטול 'פיאט'. החי"ר המצרי נשאר סמוך לחרבת מעין ושיח נוראן, לקראת מתקפה נוספת. בכל יום הלחימה גדוד 89 לא היה מעורב בקרבות. לגדוד 13 היו שלושה הרוגים ושני פצועים. בליל ה - 6  באוקטובר, הוחלט לרכז את גדוד 89 בקרבת אזור הלחימה, לקראת יום המחרת.

בשעה 14:00 ב – 7 באוקטובר הובחנה התארגנות מצרית לקראת התקפה נוספת. בשלב זה הוחלט ליזום התקפת נגד מיידית על הכוח המצרי. בעוד הלוחמים במשלט שיח' נוראן רתקו את החי"ר המצרי באש, פלוגת החרמ"ש ופלוגת השריוניות של גדוד 89 התקדמו לעבר ריכוז הכוחות המצרי. הכוח המצרי נכשל בבלימת ההתקפה וחייליו התפזרו ונסוגו לעבר הכפר עבסאן [כיום ברצועת עזה]. במהלך הקרב, נהרגו שני לוחמים מגדוד 13 ונפצעו שניים, לגדוד 89 היו שני פצועים. בסיום הקרב נספרו כמאה הרוגים מצריים ונתפס נשק וציוד לחימה רב.

מקורות:

ברזנר, ע', ניצני השריון, תל-אביב, 1995.

זלמנוביץ', ב', קרבות מלחמת העצמאות – מפות ומבצעים,  תל-אביב, 2018.

עציוני, ב', אילן ושלח – דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959.

נתוני קרב: שיח' נוראן
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע אסף
חזית: דרום
מרחב בארץ: צפון הנגב
מתאריך: 06 בדצמבר 1948
עד תאריך: 07 בדצמבר 1948
שם מקום כיום: מגן
סוג קרב: הגנה

עדויות מהקרב

עדות של שאול סלומוניצקי:

....לפנות ערב, לפני שממש החשיך היום, פרץ פתאום אחד הטנקים שלהם היישר לכיוון מרכז הגבעה ועלה מולנו במהירות, כשהוא יורה בתותח ובמקלעים שלו. איציק חבצלת ז"ל ואני, ירינו בבזה שלנו צרורות ארוכים, הישר על הטנק העולה מולנו, אבל הכדורים ניתזו מהשריון ולא הפריעו לו להמשיך.... כאשר הגיע הטנק לתוך מרכז מערך ההגנה שלנו, הוא עצר ונעמד כאילו "עשה חושבים", כי לא היו אחריו חילי רגלים והוא היה בעצם לבד. בינתיים הפיאטיסט שלנו ניסה לפגוע בו ממרחק קצר של כ- 15 מ' אבל מרוב התרגשות הוא התבלבל והחטיא, אבל סמל המחלקה שרגא, לקח את הפיאט, שהיה כלי מסורבל וקשה לדריכה, דרך את הכלי מחדש ופגע ישירות בטנק... היה כבר כמעט חושך והאש שיצאה מכל החריצים של הטנק הפגוע עודדה את כל החבר'ה שלנו לצאת ולצעוק משמחה. ...אחרי שהחשיך היום, התחיל כל צד לאסוף את הפצועים וההרוגים, ולהתארגן ליום הקרב הבא.... גם אצלנו הייתה המון עבודה להתארגנות . והיו הרבה נזקים, מכוניות הציוד שלנו, שחנו מאחורי המשלט ניזוקו קשה וחלקן נשרפו.

תמונות

שיח' נוראן | 

שיח' נוראן | 

שיח' נוראן | 

אתרי קרבות נוספים במבצע אסף

חיפוש חדש