דואימה

אודות הקרב

דואימה [א-דווימה, כיום מושב אמציה] היה כפר ערבי בחבל לכיש. בסוף אוקטובר 1948 צה"ל ניסה להשלים את כיתור הצבא המצרי באזור כיס פאלוג'ה. לאחר שנתפס כביש בית ג'ברין – הרטוב לכל אורכו, צה"ל ניסה לתפוס את צירי התנועה בין פאלוג'ה לחברון, ולחזק את הכתר ממזרח. בתוך כך, ב - 28 באוקטובר, יצא גדוד 89 לכיבוש הכפר דווימה. פלוגה מוקטנת על גבי שבעה זחלמ"ים הסתערה על הכפר משלושה כיוונים תוך כדי ירי. תושבי הכפר החלו להימלט עם התקרבות הזחלמ"ים והכוח התוקף נתקל בהתנגדות קלה בלבד.

במהלך כיבוש הכפר הופעלה אלימות רבה כלפי תושביו, וכנראה שחלקם הוצאו להורג לאחר הקרב. בעקבות שמועות על הרג מכוון של כמאה מאנשי הכפר נפתחו מספר ועדות חקירה, במטרה לבדוק שמועות על טבח. ועדות החקירה, שחלקן לא השלימו את חקירתן, העלו כי ככל הנראה בכיבוש הכפר נהרגו עשרות מתושבי המקום, אך לא הייתה דרך להוכיח את היקף הטבח. לטענת מפקד הגדוד, דב צסיס, אנשי הכפר נפגעו בעקבות גילויי התנגדות לתקיפת הכפר. ככל הנראה בעקבות כיבוש הכפר, פרסם המשורר נתן אלתרמן ב'טור השביעי' בעיתון דבר את שירו 'על זאת', התובע למצות דין עם פושעי מלחמה.

מקורות

איילון, א', חטיבת גבעתי מול הפולש המצרי, תל-אביב, 1963.

בן-גוריון, ד', יומן המלחמה תש"ח-תש"ט כרך ש', משרד הבטחון – ההוצאה לאור, 1983.

מוריס, ב', לידתה של בעיית הפליטים הפלסטינים 1949-1947, תל-אביב, 2000. (מהדורה רביעית)

דרור, צ', מצביא ללא שררה: סיפור חייו של יצחק שדה, "הזקן", הוצאת הקיבוץ המאוחד,1996.

נתוני קרב: דואימה
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: דרום
מרחב בארץ: שפלת יהודה
תאריך: 28 באוקטובר 1948
שם מקום כיום: אמציה
סוג קרב: כיבוש

אתרי קרבות נוספים בחזית הדרום בין מבצע יואב למבצע חורב

אידנא אלג'ורה אסדוד בית ג'ברין (כפר) בית ג'ברין (משטרה) בית ג'ברין (משטרה) בית ג'ברין (משטרה) בית ג'רג'א בית עפא ברברה (דיר סוניד, בית ג'רח) גבעה 69 דיר אלדבאן דיר נח'אס הרביא זכריה זכרין ח'רבת פאר ח'רבת פאר ח'רבת קרקר יד מרדכי כדנא מג'דל מג'דל (מדרום ליישוב) משלט 108 משלט 112 משלטי חליקאת המזרחיים משלטי חליקאת המזרחיים ניצנים עג'ור עראק סוידאן (הכפר) עראק סוידאן (משטרה) פאלוג'ה קביבה רענא תל לכיש חזרה אל חזית הדרום בין מבצע יואב למבצע חורב

חיפוש חדש