חוף הכרמל בשלב עשרת הימים ומבצע שוטר

אודות המבצע

אשכול זה כולל את הקרבות שנערכו בחוף הכרמל בשלב עשרת הימים ולאחריו.

במישור חוף הכרמל שכנו מספר כפרים ערבים. נוכחותם קטעה את הרצף שבשליטת ישראל לאורך החוף, ומנעה את השימוש בכביש החוף (כיום כביש 4) בין זכרון יעקב לחיפה. בשלב הקודם של המלחמה, שלב בלימת הפלישה, נערכו קרבות במרחב זה, אך ללא הכרעה.

החל ב-16 ביולי 1948 תקפו כוחות מחטיבת כרמלי ומחטיבת אלכסנדרוני את הכפרים, וחלקם נכבשו: ביניהם כפר לם (כיום הבונים) ועין חוד (כיום עין הוד). בסופו של שלב זה נותר שטח מצומצם בשליטת הערבים ובו הכפרים: איג'זים, ג'בע ועין ע'זל (כיום - בשטח יער עופר). 

פעולת צה"ל כנגד הכפרים המשיכה גם בתום עשרת ימי הקרבות ועם תחילת ההפוגה השנייה. המבצע לכיבושם נקרא מבצע שוטר, כדי לרמוז שמדובר בפעולת משטרה בשטח מדינת ישראל ולא במבצע צבאי. במסגרת המבצע כבשו ב-25 ביולי פלוגות מחטיבות שונות את שלושת הכפרים הערבים שנותרו במורדות המערביים של הר הכרמל.

חוף הכרמל בשלב עשרת הימים ומבצע שוטר
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב: חוף כרמל
מתאריך: 16 ביולי 1948
עד תאריך: 26 ביולי 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת כרמלי, חטיבת אלכסנדרוני, חטיבת גולני,

כוח צה"ל בחוף הכרמל בשלב עשרת הימים ומבצע שוטר

חטיבת כרמלי

חטיבת כרמלי, חטיבה 2, הוקמה בפברואר 1948, לאחר פיצול החטיבה המרחבית לבנוני. מפקדה הראשון היה משה כרמל. לחמה בחזית הצפון מערבית: הכרמל והגליל המערבי.

חטיבת אלכסנדרוני

חטיבת אלכסנדרוני הוקמה בדצמבר 1947, על בסיס כוחות ההגנה בישובי השרון. מפקדה הראשון היה דן אבן. לחמה בשרון, בחזית המרכז ובנגב.

חטיבת גולני

חטיבת גולני, חטיבה 1, הוקמה ב-28 בפברואר 1948, לאחר פיצול החטיבה המרחבית לבנוני. מפקדה הראשון היה משה (מונטג) מן. החטיבה הופקדה על החזית הצפון מזרחית: הגליל המזרחי, עמק הירדן ואצבע הגליל.

אתרי הקרבות בחוף הכרמל בשלב עשרת הימים ומבצע שוטר

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש