צמח'

אודות הקרב

צמח [ס'מח, כיום באזור צומת צמח] היה כפר ערבי מדרום לכנרת, כקילומטר ממזרח לדגניות. ממזרח לכפר היה מחנה צבאי בריטי נטוש וממערב לו מבנה משטרה בריטי מדגם 'מצודת טיגארט', 'משטרת צמח'. ב-15 במאי נפתחה התקפה משולבת של צבאות סוריה ועיראק בגזרת גשר –צמח. במהלך ה-16 במאי, הגיעה לאזור צמח בריגדה סורית, שתקפה את יישובי עמק הירדן והשתלטה על המחנה הצבאי הנטוש. יום למחרת, הכוח הסורי המשיך להפגיז את הישובים והמתין להגעת תגבורת חי"ר וטנקים. לקראת שחר ה-18 במאי חודשה המתקפה לכיוון מערב. בשלב זה מערך ההגנה על יישובי עמק הירדן כלל פלוגה מגדוד 12 של חטיבת גולני, שתי מחלקות מגדוד 14 וכוחות מקומיים.

סמוך לשעה 05:00 ובחסות הפגזה ארטילרית, התקדמו כוח חי"ר וכעשרה טנקים לעבר בניין המשטרה מכיוון הכפר (צפון מזרח) ומכיוון דרום. ארבעת החיילים שהיו בעמדות קדמיות בכפר נהרגו מהאש הסורית, ויתר מגניו נסוגו לאחור. בעקבות ההתקדמות הסורית, שתי המחלקות שתגברו את שער הגולן ומסדה הוזעקו לבלום את הסורים, וסכר הירדן הוכן לפיצוץ, למקרה שהכוח הסורי לא ייבלם. בנוסף, כוחות בלתי לוחמים מהדגניות ובית ירח התפנו ומגני האזור, בהם כוחות חיל משמר, התרכזו בבניין המשטרה.

 

הטנקים והמשוריינים הסוריים התקדמו לעבר בניין המשטרה ותקפו אותו. בשלב זה חלק ניכר מהמגנים היו פצועים והרוגים, ובידי יתר הכוח לא היו אמצעים לבלום את הטנקים, ועל-כן הוחלט על נסיגה לכיוון דגניה א'. חלק מהנסוגים נהרגו מירי סורי בין המשטרה לדגניה ע"י הכוח הסורי שתקף מדרום. הקרב הסתיים לאחר כארבע שעות, במהלכן נהרגו 23 לוחמים ו-31 מאנשי הישובים, ונפצעו כתשעים לוחמים ואזרחים, שלושה נפלו בשבי. 

מקורות

אגין, א', המערכה לבלימת הפלישה בעמק הירדן – מאי 1948, עבודת גמר לתואר מוסמך בהנחיית י', גלבר, אוניברסיטת חיפה, 2001.

זלמנוביץ', ב' (עורך), קרבות מלחמת העצמאות: מפות ומבצעים, תל-אביב, 2018.

עציוני, ב', אילן ושלח – דרך הקרבות של חטיבת גולני, תל-אביב, 1959.

נתוני קרב: צמח'
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: כנרת
תאריך: 18 במאי 1948
שם מקום כיום: צומת צמח
סוג קרב: הגנה

תמונות

צמח' | 

צמח' | 

צמח' | 

צמח' | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת צבא סוריה בעמק הירדן

חיפוש חדש