משמר הירדן

אודות הקרב

משמר הירדן [כיום בדרום קיבוץ גדות] הייתה מושבת ספר בגליל העליון, המצויה בסמוך לגשר 'בנות יעקב', על כביש מחניים- קוניטרה [כיום כביש 91]. ב-6/5 ביוני הצבא הסורי תקף את המושבה, אך נבלם ע"י מגניה. לאחר מכן, המושבה תוגברה בכיתת לוחמים ותחמושת, והגזרה תוגברה בגדוד 23 של חטיבת כרמלי. במקביל, נעשו ניסיונות למקש את מעברות הירדן – לקראת מתקפה נוספת, אך המיקוש לא הושלם עקב היתקלות הכוח הממקש מגדוד 23 באש סורית.

לקראת שחר ה-10 ביוני נערכה התקפה סורית נוספת, בהיקף של כחטיבה מתוגברת בנשק מסייע, טנקים, שריוניות, מרגמות, תותחים וסיוע אווירי. המתקפה החלה עם חדירת כוח קומנדו פלוגתי לתוך הכפר מכיוון מזרח. בהמשך, הכפר הותקף מדרום ומצפון. בתוך הכפר התפתח קרב בין המגנים לקומנדו הסורי, כשבמקביל עמדות ההגנה בפאתי המושבה הותקפו גם הם. בשעה 11:30 תקפו את המושבה מצפון ארבעה טנקים, ומגני הישוב שנותרו התרכזו בחלקו המערבי. עד השעה 13:00 המושבה נכבשה כמעט כולה. מרבית המגנים התרכזו במרתף בנין המרפאה, וניסו להיכנע בפני הצבא הסורי, שזרק לתוך המרתף רימונים, והרג ופגע בחלק מהנציגים שיצאו אליו עם דגל לבן. לבסוף כניעתם של כ-40 מאנשי המושבה התקבלה. במהלך הלחימה עשרה ממגני המושבה נהרגו והיתר נשבו.

לקראת סוף הקרב הקשה במושבה, פלוגה א' מגדוד 92 של חטיבת עודד נשלחה לסייע למגנים. הפלוגה הצליחה לתפוס מספר משלטים ממערב למושבה, אך לבסוף נבלמה ונהדפה ע"י כוחות סוריים עדיפים ולא הצליחה להתקרב למושבה.  

 

מקורות:

גשור, ב', "חטיבה 9 במלחמת העצמאות", בתוך: עלי זית וחרב י"ד, רמת אפעל, 2014. עמ' 342-303.

יצחקי, א', גבורת משמר הירדן 1948, מקווה ישראל, 2011.

עבר-הדני, א', משמר הירדן- מושבת הספר שנפלה תרמ"ד-תש"ח 1948-1884, תל-אביב, 1965.

פלד, מ', ""הסורים פשוט טבחו בנו, נסעו וירו, נסעו וירו"", שריון 1, לטרון, 1998. עמ' 13.

נתוני קרב: משמר הירדן
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: אצבע הגליל
תאריך: 10 ביוני 1948
שם מקום כיום: צומת גדות
סוג קרב: הגנה

עדויות מהקרב

עדות משה ('מוסה') פלד,

מפקד מחלקה מגדוד 92 של חטיבת עודד:

התכנית הייתה שחטיבה 9....תתקוף את המושבה הכבושה, ושהפלוגה שלי תוביל את התקפת הנגד... עם אור ראשון היו כל המשלטים בידינו, לאחר התקפת פתע מהירה ומוצלחת. הסורים הופתעו ונסו בבהלה, ואנחנו החזקנו במוצבים, בחירבת ירטא ובשאר המשלטים. אלא שכאן השתבשה תוכנית הקרב המקורית: ...גשר בנות יעקוב לא פוצץ ועובדה זו נוצלה עד תום על ידי האוייב. ... חטיבה סורית שכללה טנקים, נגמשי"ם וחיל רגלים פשוט עלתה עלינו בכל העוצמה. לנו לא היה נשק נגד טנקים, כלום. הם פשוט טבחו בנו, נסעו וירו, נסעו וירו. פשוט חיסלו אותנו....את הקרב האומלל הזה, מפלה נוראית שנגרמה עקב חוסר תכנון, אזכור עד יומי האחרון...
(מתוך: פלד, מ', ""הסורים פשוט טבחו בנו, נסעו וירו, נסעו וירו"", שריון 1, לטרון, 1998. עמ' 13)

תמונות

משמר הירדן | 

משמר הירדן | 

אתרי קרבות נוספים בבלימת צבא סוריה במשמר הירדן

חיפוש חדש