לטרון (מחנות המעצר)

אודות הקרב

מחנות המעצר [כיום כקילומטר מדרום מערב לאתר יד לשריון- לטרון] בקרבת לטרון הוקמו ע"י הצבא הבריטי בתחילת שנות הארבעים ושימשו לריכוז שבויי מלחמה ומאוחר יותר עצורים מקומיים, בהם גם מאנשי המחתרות העבריות. המחנה, המנזר ומצודת המשטרה שלטו על כביש חולדה - לטרון - ירושלים. עד עזיבת הבריטים, אזור זה היה מאויש בכוח שיטור, שתפקידו היה לאבטח את התנועה על הכביש לירושלים. בערב ה-12 במאי כוח משוריין, שכלל את לוחמי פלוגה ג' מגדוד 51 של חטיבת גבעתי, השתלט על מחנה המעצר ב' כקילומטר וחצי מדרום מערב למבנה המשטרה. באותו לילה הגיעה למחנה תגבורת, שנועדה להתחפר בו, כחלק ממבצע 'מכבי'.

בבוקר ה-13 במאי החלה הפגזה ארטילרית על מחנה המעצר, בו היו כ-200 לוחמים מהגדודים 51, 52 ו-54 של חטיבת גבעתי ומספר כלי רכב. אל ההפגזה הצטרפו בירי לוחמים ערביים ומשוריינים בריטיים. לוחמי גבעתי ניסו להתחפר במחנה, אך מבני המחנה ההרוסים לא שימשו כמחסה טוב. בשעה 11:00, לאחר כשש שעות הפגזה, רוב הכוח ששהה במחנה נסוג, והותיר חוליית מאסף לצורך חיפוי אחר הנסיגה. באותה עת התקרבו אל המחנה שני רכבים משוריינים בריטים, כוח גבעתי הצליח לפגוע באחד מהם, ואנשי צוותו פונו ע"י המשוריין הבריטי השני. לוחמי גבעתי נסוגו עם נפגעים רבים. במחנה נותרו שישה משוריינים, שתי משאיות, חמישה אוטובוסים ותותח נ"ט, שלא היה ניתן לחלץ תחת אש. בהתקפה על מחנה המעצר נהרגו 11 לוחמים ו-25 נפצעו. 

 

מקורות

איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959.

לוי (לויצה), י', תשעה קבין: ירושלים בקרבות מלחמת העצמאות, תל-אביב, 1986.

נתוני קרב: לטרון (מחנות המעצר)
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע מכבי
חזית: מרכז
מרחב בארץ: שפלת יהודה
תאריך: 13 במאי 1948
שם מקום כיום: ממערב ללטרון
סוג קרב: הגנה

עדויות מהקרב

עדות שאול בן חיים,

לוחם פלוגה מסייעת מגדוד 51 של חטיבת גבעתי:

...צריך להגיב איכשהו על פעולת התותחים – אמרנו שעה שהכנו את מרגמתנו המסכנה לפעולה. הצבנוה מאחורי אבטובוס [אוטובוס] משוריין שהיה המחסה היחיד, מראיה לפחות, בכל השטח חסר המחסות... תפסתי בידית וסובבתיה מספר פעמים – ושוב שלחנו פצצה. 'משחק' זה נמשך זמן מה עד אשר נמאס כנראה לתותחני האויב שממול. הם החליטו לחסל את כל המצוי על הגבעה והחלו לעשות זאת בשיטתיות; כל פגז חיסל מכונית או בנין קטן. כל רגע גדל מספר הפצועים וההרוגים...
(מתוך: איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959. עמ' 450/451)

תמונות

לטרון (מחנות המעצר) | 

לטרון (מחנות המעצר) | 

אתרי קרבות נוספים במבצע מכבי

חיפוש חדש