ירושלים, שיח' ג'ראח (בית נששיבי)

אודות הקרב

שיח ג'ראח היא שכונה ערבית בצפון ירושלים, שבה עבר הכביש אל הר הצופים, בו נמצאים בית החולים והאוניברסיטה העברית. בסמוך לשכונה זו מצויים גם הכביש מירושלים מזרחה (דרך יריחו) וכביש ירושלים רמאללה שכם (דרך שכם), שהוביל גם לעטרות ולנווה יעקב. מתחילת מלחמת העצמאות השכונה התרוקנה מתושביה, ואוישה ע"י לוחמים ערביים מקומיים ומתנדבים שונים.

בליל ה-25/24 באפריל, תוכנן להשתלט על השכונה ובכך לאבטח את הדרך אל הישובים המבודדים נווה יעקב ועטרות. ריכוז הכוחות לפעולה נעשה לאחר שהוערך כי מועד עזיבת הבריטים את ירושלים קרב, ועל כוחות ההגנה לתפוס את המבנים הנטושים בעיר. ההערכה היתה כי הבריטים וויתרו על עמדותיהם באזור זה, ומכל מקום, נאסר על הכוחות לפתוח לעברם באש. הכוח שהוקצה לכבוש את השכונה היה שתי פלוגות מהגדוד החמישי של חטיבת הראל. על פלוגה א', בפיקוד זיווי צפרירי, הוטל להשתלט על בית נששיבי [כיום בניין המטה הארצי של משטרת ישראל], בית בן ארבע קומות בצפון השכונה, ששלט היטב על השכונה ועל דרך שכם. במקביל לכך, על פלוגה ב', בפיקוד  אהרון (ג'ימי) שמידט, הוטל לתקוף את השכונה מכיוון דרום מערב.

התקפת השכונה החלה בשעה 1:40. פלוגה א' תקפה את בית נששיבי מצפון [כיום מאזור שדרות אשכול], גברה על כ-35 לוחמי צבא ההצלה מגדוד הירמוך השלישי, והשתלטה על הבית. במהלך ההתקפה נהרג אחד מלוחמי הפלוגה ושבעה נפצעו. לקראת שחר, פלוגה ב' בדרום השכונה נאלצה לסגת, ועל לוחמי פלוגה א' נפתחה התקפת נגד ערבית. למרות ירי מזדמן, שהסב לפלוגה פצועים נוספים – הלוחמים נותרו בבניין, הפצועים וההרוג הועברו לבית החולים הדסה הקרוב. בהמשך היום הכוחות הבריטיים בירושלים אילצו את אנשי ההגנה לנטוש את העמדה תוך הפעלת כוח. בחילופי האש נהרג לוחם פלמ"ח נוסף, ולוחם נוסף נפצע ומת מאוחר יותר מפצעיו.

 

מקורות:

לוי (לויצה), י', תשעה קבין: ירושלים בקרבות מלחמת העצמאות, תל-אביב, 1986.

קדיש, א' וארנוולד, מ', קרבות יבוסי, תל-אביב, 2008.

נתוני קרב: ירושלים, שיח' ג'ראח (בית נששיבי)
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
כחלק ממבצע: מבצע יבוסי
חזית: מרכז
מרחב בארץ: הרי יהודה
תאריך: 24 באפריל 1948
סוג קרב: פשיטה

תמונות

ירושלים, שיח' ג'ראח (בית נששיבי) | 

ירושלים, שיח' ג'ראח (בית נששיבי) | 

אתרי קרבות נוספים במבצע יבוסי

בדרך ירושלים יריחו בדרך ירושלים יריחו (גשר) בדרך ירושלים עטרות בדרך לעטרות (מבצע יבוסי) בית איקסא בית חנינא (גשר) דיר יאסין ירושלים שיח' ג'ראח ירושלים, אלשראפה ירושלים, הרובע היהודי ירושלים, ואדי ג'וז ירושלים, טלביה ירושלים, מקור חיים ירושלים, מקור חיים ירושלים, מקור חיים ירושלים, קטמון ירושלים, קטמון ירושלים, רחוב הנביאים ירושלים, שועפאט ירושלים, שיח ג'ראח (שיירת הדסה) ירושלים, שיח' ג'ראח ירושלים, שער יפו נבי סמואל נווה-יעקב/עטרות עטרות עיזרייה (גשר) עיזרייה (גשר) עיזרייה (גשר) עין כארם רמת רחל שועפאת חזרה אל מבצע יבוסי

חיפוש חדש