משלט בדרך רמת הכובש

אודות הקרב

קיבוץ רמת הכובש, שהוקם בשנת 1927, מצוי במזרח השרון, במרחק כ-7 ק"מ מצפון מזרח לכפר סבא. הקיבוץ היה על הגבול המזרחי של הישוב היהודי באזור זה. אף שקיים קשר טוב יחסית עם הכפרים הערביים שסבבו אותו, הוא היה נתון להתקפות רבות במאורעות תרצ"ו-תרצ"ט. מתחילת שנת 1948 האלימות כנגד תושבי הקיבוץ גברה.

ב-29 במרץ הותקפו שני שומרים מהקיבוץ, בעת שמירה על חקלאי הקיבוץ, שעבדו בשדות בסמוך לכפר הערבי מיסכה, ממערב לקיבוץ. אחד מהשומרים נחטף יחד עם נשקו של השומר השני. בהמשך היום התפתחו חילופי אש עם יחידות סיור עבריות ממזרח ומדרום לקיבוץ. תגבורת שיצאה לעבר דרום הקיבוץ הותקפה באש מהכפר מיסכה, ומשוריין שנסע על הכביש לרמת הכובש נפגע, והתנועה לקיבוץ נחסמה. יום הקרב נמשך עד החשכה. למחרת, כוחות ערביים שהתמקמו בקרבת הקיבוץ נהדפו ע"י מחלקה מגדוד 32 של חטיבת אלכסנדרוני, וזו פוצצה מספר בתים ערביים ששימשו כעמדות ירי.

גופתו של גרט אליהו, השומר שנחטף, הוחזרה לאחר הקרב. בקרב נהרג לוחם נוסף [זאב גנדל] ומספר חיילים נפצעו. התקפה נוספת על הקיבוץ נערכה ב-20 באפריל.

 

מקורות:

ריבלין, ג', חטיבת אלכסנדרוני במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964.

ריבלין, ג', ימי רמה - פרקי רמת הכובש, תל-אביב, 1964.

נתוני קרב: משלט בדרך רמת הכובש
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: שרון
מתאריך: 29 במרץ 1948
עד תאריך: 30 במרץ 1948
שם מקום כיום: מדרום לרמת הכובש בכביש 554
סוג קרב: כיבוש

עדויות מהקרב

על הקרב נכתב:

כנופיה ערבית בת 70-80 אנשי צבא סדיר מאחת מארצות ערב התקיפה בבוקר יום אתמול את רמת הכובש ואת הפועלים העובדים בבניין המדרשה ע"ש ברל בקלמניה ליד צופית. הכנופיה התחפרה לאורך כל הפרדס של סלח עבד-א-לטיף והמטירה אש מכלי נשק אוטומטי על התחבורה בין כפר סבא ורמת הכובש. כוחות ההגנה נכנסו בקרב עם הכנופיה, שנמשך לסירוגין במשך כל יום אתמול. עם חשכה איגפו יחידות ההגנה את האויב והכריחוהו לסגת...
(מתוך: ללא שם מחבר, "10 אנשי כנופיה נהרגו ורבים נפצעו בהתקפה בשרון", דבר, 30.03.1948)

עדות אנשי מחלקה מגדוד 32 של חטיבת אלכסנדרוני,

שהדפה את התוקפים הערביים ב-30 במרץ:

...כיתה עם משוריין יצאה מיד לחלץ את פצועי רמת הכובש...אותו היום נחסמה גם הדרך לרמת הכובש והאויב תפס בכוח של פלוגה לערך מוצבים בסביבת "בית ברל" כיום (ממזרח לקלמניה). המחלקה תקפה את האויב באגפו והוא נסוג תוך אבדות. כבשנו מוצבים מצפון לקלמניה...
(מתוך: ריבלין, ג', חטיבת אלכסנדרוני במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1964. עמ' 103)

תמונות

משלט בדרך רמת הכובש | 

משלט בדרך רמת הכובש | 

אתרי קרבות נוספים בשרון בחודשי המלחמה הראשונים

חיפוש חדש