הבית הלבן שכונת א-ריש

אודות הקרב

א-ריש [אל עריש, כיום שכונת תל-גיבורים בחולון] הייתה שכונה ערבית בפאתיה המזרחיים של העיר יפו, הנושקת מצפון לשכונת גרין של (המועצה המקומית) חולון. במהלך מלחמת העצמאות בתי השכונה שימשו לירי תדיר על השכונות היהודיות שבקרבתם, ועל בית הספר מקווה ישראל ממזרח לה. במזרח השכונה נישא תל א-ריש, ששימש כעמדת צליפה על מקווה ישראל ועל התחבורה העברית מתל-אביב דרומה.

בליל ה-24/25 בדצמבר נערך ניסיון כושל לפוצץ עמדת מקלע בשכונת א-ריש, שכונתה 'הבית הלבן'. עמדה זו שימשה לירי תדיר לעבר שכונת גרין בחולון. במהלך הפעולה נהרג מפקד הכיתה כרמי רבינוביץ'. ב-17 בינואר תוכננה פעולה נוספת כנגד העמדה, שנקראה 'מבצע כרמי' לזכרו. הכוח הפושט כלל כשתי מחלקות מקבוצות מאנשי חי"ש תל-אביב. כוח האויב ביעד הוערך במחלקת לוחמים מקומיים חמושים.

הפעולה נפתחה בירי ע"י כוח הטעיה שתקף את תל א-ריש מכיוון מזרח, וירי של כוח רתק שתקף את הבית הלבן מכיוון שכונת גרין (דרום). הכוח הפושט, בפיקוד יוסף הרפז (יוש), הסתנן לתוך הכפר בשקט ותקף את הבית מכיוון מערב. הלוחמים תקפו ריכוז של כ-20 לוחמים ערביים מדרום לבית ולאחר מכן טיהרו את הבית במקלעים ורימונים. לאחר הטיהור, הבית הוכן לפיצוץ ע"י חבלנים עם כ-150 ק"ג חומר נפץ, ופוצץ בהצלחה. בזמן הפעולה כוחות חסימה נתקלו בלוחמים מקומיים שביקשו להצטרף לקרב, והצליחו לבלום את התקדמותם. כל הכוחות נסוגו לשכונת גרין ללא נפגעים.

 

מקורות:

איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959.

אוליצקי, י', ממאורעות למלחמה: פרקים בתולדות ההגנה על תל-אביב, תל-אביב, 1951.

נתוני קרב: הבית הלבן שכונת א-ריש
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב בארץ: מישור החוף
תאריך: 17 בינואר 1948
שם מקום כיום: חולון, תל גיבורים
סוג קרב: פשיטה

תמונות

הבית הלבן שכונת א-ריש | 

הבית הלבן שכונת א-ריש | 

אתרי קרבות נוספים ביפו וגבולותיה בחודשים הראשונים

חיפוש חדש