קזאזה

אודות הקרב

קזאזה היה כפר ערבי במזרח השפלה, הסמוך לקו הרכבת יפו-ירושלים במרחק כ-5 ק"מ מדרום לקיבוץ חולדה ובמרחק שבעה ק"מ ממזרח לקיבוץ חפץ חיים. בתחילת חודש דצמבר נרצח יהושע גלוברמן, חבר המטה הכללי של ההגנה, במארב ערבי בסמוך לכפר. למחרת נתקל כוח נוסף מההגנה במארב בקרבת הכפר, ושניים נוספים נהרגו. ההגנה קיבלה מידע על פיו הרוצחים היו אנשי כנופיות הכפופים לחסן סלאמה ויצאו לפעולה מהכפר קזאזה. בעקבות המידע תוכננה פעולת גמול כנגד הכפר, שמטרתה הייתה להרוג את מוכתר הכפר, ולפוצץ את באר הכפר.

הכוח הפושט היה מחלקה מפלוגה א' של גדוד 52 של חטיבת גבעתי. ניסיון לבצע את הפעולה בצהרי ה-19 בדצמבר לא צלח, והיא נקבעה שוב בערב אותו יום בהרכב מורחב. הכוח בן ה-33 לוחמים, בפיקוד בנימין בראון, יצא מכפר מנחם בשעה 21:00. שעתיים לאחר מכן, הכוח התקרב לכפר, זוהה, ונכנס לחילופי אש עם אנשי הכפר. לוחמי ההגנה תקפו את הכפר ממזרח, ופשטו לתוכו תחת אש המגנים הערבים. הלוחמים התקדמו לעבר בית המוכתר, התקשו לפרוץ אותו, פוצצו את דופן המבנה, ולאחר מכן המשיכו לעבר הבאר וזרקו לתוכה רימונים. הלוחמים נסוגו לעבר חפץ חיים, עם פצוע אחד. מתוך דיווחים בריטיים התברר שבפעולה נהרג תושב אחד וחמישה נפצעו. מוכתר הכפר נותר בחיים, וביתו נותר שלם.

מקורות

איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959.

נתוני קרב: קזאזה
תאריך: 19 בדצמבר 1947
שם מקום כיום: מצפון לתירוש
סוג קרב: פשיטה

עדויות מהקרב

דו"ח שירות הידיעות על הפעולה

בפעולה בקזאזה נהרג ערבי אחד ונפצעו קל ארבעה, ביניהם אישה אחת. כן נהרגו גמל ופרה. לא נגרם כל נזק לבתים מלבד חור בגודל 20x20 ס"מ בשער ביתו של המוכתר, עבד-אללה אבו צבאח. בני הכפר שידעו כי הייתה זו פעולת תגמול על רצח 'אבו איסמעין' מעריכים את עוז היהודים להכנס לשטח ערבי טהור
(מתוך: איילון, א', חטיבת ,,גבעתי" במלחמת הקוממיות, תל-אביב, 1959. עמ' 381)

תמונות

קזאזה | 

קזאזה | 

אתרי קרבות נוספים בדרך תל אביב ירושלים, בין רחובות לשער הגיא, בחודשים הראשונים

חיפוש חדש