מבצע דני גזרה צפונית

אודות המבצע

מבצע דני היה מבצע רחב היקף שהתנהל בשלב עשרת הימים בחזית המרכז, במרחב שממזרח לגוש דן, בפיקוד יגאל אלון.

באשכול זה מרוכזים הקרבות בגזרה הצפונית של מבצע דני, שכללה את המרחב שממזרח לכביש האורך (כיום כביש 40) בין שדה התעופה של לוד (כיום נתב"ג) לפתח תקווה. קרבות נוספים נערכו בגזרה המרכזית, שכללה את הערים רמלה ולוד ואת המרחב שממזרח להן, עד מקומה של העיר מודיעין כיום; ובגזרה המזרחית, שכללה את המרחב ההררי שבין שער הגיא לירושלים.

בשלב הקודם של מלחמת העצמאות, שלב בלימת הפלישה, נערכו קרבות במישור החוף ממזרח לתל אביב, בגזרת לטרון ובהרי יהודה. בסופם נותר שטח נרחב בשליטת הערבים, ובמרכזו הערים הערביות לוד ורמלה. השליטה הערבית על המרחב חסמה את השימוש בדרך הראשית בין תל אביב לירושלים, והיוותה איום על מרכז היישוב היהודי בגוש דן.

על הגזרה הצפונית של מבצע דני הופקדה חטיבה 8, חטיבת השריון הראשונה של צה"ל, שהוקמה במהלך חודש ההפוגה הראשונה ומפקדה היה יצחק שדה. בחטיבה היו שני גדודים: גדוד 82 ובו שבעה טנקים ושתי פלוגות של זחל"מים וג'יפים, וגדוד הפשיטה 89 ובו 13 זחל"מים ו-18 ג'יפים. לחטיבה 8 סופחו שני גדודי חיל רגלים, מחטיבת אלכסנדרוני ומחטיבת קרייתי. גדוד נוסף של חטיבת אלכסנדרוני פעל באופן עצמאי כנגד הצבא העיראקי באזור ראש העין.

הכוח המרכזי בצד הערבי היה גדוד של שריוניות תותח של הלגיון הערבי (הצבא של ממלכת עבר הירדן) שהתמקם על צירי התנועה ממישור החוף לשומרון הדרומי: הציר העולה מבית נבאלה לבודרוס (אינו קיים כיום) והציר עולה מקולה לרנתיס (כיום כביש 465). עוד היו כמה מאות לוחמים בכפרים, שרידים של הכוח הערבי הפלסטיני, ופלוגה של מתנדבים מהלגיון הערבי ששכנה בבית נבאלה. 

בצפון, באזור ראש העין ומגדל צדק, הייתה פלוגה מחיל המשלוח של צבא עיראק, שמפקדתה שכנה בכפר קאסם.

במסגרת המבצע כבשו כוחות צה"ל את שדה התעופה של לוד ואת הכפרים הערבים במרחב. הקרבות הקשים התנהלו כנגד גדוד השריוניות הירדני בדיר טריף (כיום - שוהם) ובקולה (כיום - יער קולה).

על פי תוצאות קרבות אלה הותווה קו הגבול (שנקרא לימים הקו הירוק ונשמר עד מלחמת ששת הימים, 1967) - בין מישור החוף בשליטת ישראל למורדות השומרון, שבשליטת ירדן.

מבצע דני גזרה צפונית
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב: מישור החוף
מתאריך: 10 ביולי 1948
עד תאריך: 18 ביולי 1948
חטיבות לוחמות: חטיבה 8, חטיבת קרייתי, חטיבת אלכסנדרוני,

כוח צה"ל במבצע דני גזרה צפונית

חטיבה 8

חטיבה 8, חטיבת הזקן, הוקמה במאי 1948, כחטיבת השיריון הראשונה של צה"ל. מפקדה הראשון היה יצחק שדה. לחמה בחזית המרכז ובנגב.

חטיבת קרייתי

חטיבת קרייתי, חטיבה 4, הוקמה בפברואר 1948, על בסיס כוחות ההגנה בתל אביב. מפקדה הראשון היה מיכאל בן גל. לחמה באזור תל אביב ובחזית המרכז.

חטיבת אלכסנדרוני

חטיבת אלכסנדרוני הוקמה בדצמבר 1947, על בסיס כוחות ההגנה בישובי השרון. מפקדה הראשון היה דן אבן. לחמה בשרון, בחזית המרכז ובנגב.

אתרי הקרבות במבצע דני גזרה צפונית

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש