מבצע דני גזרה מזרחית

אודות המבצע

מבצע דני היה מבצע רחב היקף שהתנהל בשלב עשרת הימים בחזית המרכז, במרחב שממזרח לגוש דן, בפיקוד יגאל אלון.

באשכול זה מרוכזים הקרבות בגזרה המזרחית של מבצע דני, שכללה את המרחב ההררי שבין שער הגיא לירושלים. קרבות נוספים נערכו בגזרה הצפונית, שכללה את המרחב שממזרח לכביש האורך (כיום כביש 40) בין שדה התעופה של לוד (כיום נתב"ג) לפתח תקווה; ובגזרה המרכזית, שכללה את הערים רמלה ולוד ואת המרחב שממזרח להן, עד מקומה של העיר מודיעין כיום.

בשלב הקודם של מלחמת העצמאות, שלב בלימת הפלישה, נערכו קרבות במישור החוף (ממזרח לתל אביב), בגזרת לטרון ובהרי יהודה. בסופם נותר שטח נרחב בשליטת הערבים, ובמרכזו הערים הערביות לוד ורמלה. השליטה הערבית על המרחב חסמה את השימוש בדרך הראשית בין תל אביב לירושלים, והיוותה איום על מרכז היישוב היהודי בגוש דן. בתקופה זו התנועה לירושלים התנהלה בדרך בורמה, שביל עפר שנסלל במהלך המלחמה מדרום ללטרון (שהייתה בידי הירדנים). אך היה זה מעבר צר ומסולע, שאינו מתאים לכלי רכב רגילים. 

הגזרה המזרחית של מבצע דני הייתה באחריות חטיבת הראל. 

הכוח הערבי במרחב כלל: יחידה מגדוד האחים המוסלמים שהיה תחת פיקוד צבא מצרים, אשר נערכה באזור בית שמש של היום, שני גדודים סדירים של הלגיון הערבי, הצבא של ממלכת עבר הירדן, שתפסו את מתחם לטרון והגבעות שממזרח ומצפון לה, גדוד ירדני שנערך בגזרת נבי סמואל והר הרדאר, וכן שרידים של הכוח הערבי הפלסטיני.

בשלב הראשון פעלה חטיבת הראל להרחיב את פרוזדור ירושלים – המרחב שבשליטת ישראל משני צידי הדרך הראשית בין שער הגיא לירושלים. במסגרת זו נכבשו כפרים אחדים בהרי יהודה מדרום לכביש הראשי, כגון צובא (כיום - צובה), ומצפונו, כגון בית תול (כיום בשטח יער מעלה החמישה). בנוסף, נכבשו הכפרים הערבים שהיו בסביבת הרטוב (כיום סביבות בית שמש), בהם ערטוף וצרעה. 

בשלב השני תקפה החטיבה את מתחם הלגיון הערבי בלטרון. זה החל בהתקפה ישירה על אזור ילו, ואחר כך בניסיון לכבוש את בית נובא (כיום - מבוא חורון). הכוונה הייתה לחבור מכיוון מזרח אל כוחות חטיבת יפתח, שהגיעו למרחב זה מכיוון מערב, ולהטיל מצור על הלגיון הערבי בלטרון. תכנית זו לא הצליחה במלואה. אמנם חטיבת הראל השתלטה על שלוחות ההרים באזור נטף של היום, ובכך יצרה איום על הצבא הירדני שנותר בכיס מבודד, אולם גבעות לטרון השולטות על הכביש לירושלים נותרו בידי הירדנים – זאת עד מלחמת ששת הימים (1967). 

בהמשך המלחמה, נמשכו הקרבות בגזרת פרוזדור הדרך לירושלים. 

מבצע דני גזרה מזרחית
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב: הרי יהודה
מתאריך: 13 ביולי 1948
עד תאריך: 18 ביולי 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת הראל,
מפת הקרב

כוח צה"ל במבצע דני גזרה מזרחית

חטיבת הראל

חטיבת הפלמ"ח הראל, חטיבה 10, הוקמה באפריל 1948, על בסיס גדודי הפלמ"ח שלחמו בדרך אל ירושלים. מפקדה הראשון היה יצחק רבין. החטיבה לחמה בדרך אל ירושלים, בירושלים ובנגב.

אתרי הקרבות במבצע דני גזרה מזרחית

סובא
אשוע
בית תול
משלטי בית נובא
משלטי בית נובא
משלטי בית נובא
משלטי בית נובא
משלטי בית נובא
הר-טוב והמשטרה
איסלין
כסלא
דיר ראפאת
ח'רבת אלעמור
יאלו, רכס התותחים
חרבת א-לוז
בית אם אלמיס
סרעה
סטאף

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש