מבצע יורם

אודות המבצע

מבצע יורם בשלב בלימת הפלישה נועד לכיבוש גבעות לטרון שהיו בידי הלגיון הערבי, במאמץ לפתוח את הדרך הראשית מתל אביב לירושלים.

גבעות לטרון (כיום - פארק איילון באזור מחלף לטרון על כביש 1) שוכנות בין עמק איילון לבין הרי יהודה. הפסגה המערבית ברכס הגבעות, זאת שמעל מנזר לטרון, שלטה על צומת הדרכים בה נפגשו הכביש הראשי בין יפו לירושלים (כיום כביש 424 מרמלה ללטרון והמשכו בכביש 1 לכיוון שער הגיא) והכביש בין עזה לרמאללה (כיום כביש 3). הגבעות המזרחיות, שם שכן באותה העת הכפר הערבי דיר איוב, שולטות על הכביש לירושלים בקטע שבין לטרון לשער הגיא.

הלגיון הערבי (צבא עבר הירדן) פלש לארץ ישראל לאחר מועד סיום המנדט הבריטי (15 במאי 1948) בכוח של שתי חטיבות, והתמקם ברובו בגזרת דרום השומרון. ב-18 במאי הגיעה פלוגה מהגדוד הרביעי של הלגיון ללטרון. בימים הבאים תגברו הירדנים את כוחותיהם בלטרון, מבלי שהצד הישראלי גילה זאת. גדוד אחד התמקם במערב, בכפרים עמואס ולטרון ובתחנת המשטרה, וגדוד נוסף בגבעות המזרחיות, בכפרים ילו ודיר איוב.

ניסיונות לכבוש את לטרון מידי הירדנים בשלב הקודם המלחמה, במסגרת מבצע בן נון, כשלו. 

מבצע יורם הוטל על חטיבות הראל ויפתח. חטיבת הראל פעלה בירושלים ובדרך אל העיר כבר בשלבים הקודמים של מלחמת העצמאות. חטיבת יפתח פעלה עד ה-1 ביוני בגזרת אצבע הגליל והועברה למרכז הארץ כדי לתגבר את הכוחות במאמץ לפריצת הדרך לירושלים. 

במוקד המבצע תקפו ב-8 ביוני שני גדודים את משלטי לטרון (כיום בשטח פארק איילון) מתוך כוונה לתקוע טריז בין שני המתחמים הגדודיים של הלגיון. עקב טעות בניווט תקף הגדוד הראשון את המשלט שנועד לגדוד השני. עד שנתבררה הטעות, איבדו הכוחות את יתרונם ונאלצו לסגת.

לטרון נותרה בידי הירדנים, והתנועה לירושלים התנהלה דרך שביל הרים שנפרץ בגבעות שמדרום ללטרון, המוכר בשם: דרך בורמה.

אשכול זה כולל גם את הקרבות על קיבוץ גזר. יום לאחר מבצע יורם תקפה פלוגה של הלגיון הערבי (צבא עבר הירדן) ששכנה ברמלה את קיבוץ גזר. הקיבוץ שכן לצד הדרך הראשית (כיום כביש 424) שבין שני ריכוזי הכוחות הירדנים בלטרון וברמלה. הקיבוץ נכבש ונהרס, אך עוד באותו היום נתפס בחזרה בידי כוחות צה"ל.

בהמשך המלחמה, בשלב קרבות עשרת הימים, נערך בגזרה זאת מבצע דני

מבצע יורם
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב: שפלת יהודה
מתאריך: 5 ביוני 1948
עד תאריך: 10 ביוני 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת הראל, חטיבת יפתח,

כוח צה"ל במבצע יורם

חטיבת הראל

חטיבת הפלמ"ח הראל, חטיבה 10, הוקמה באפריל 1948, על בסיס גדודי הפלמ"ח שלחמו בדרך אל ירושלים. מפקדה הראשון היה יצחק רבין. החטיבה לחמה בדרך אל ירושלים, בירושלים ובנגב.

חטיבת יפתח

חטיבת הפלמ"ח יפתח, חטיבה 11, הוקמה באפריל 1948 על בסיס גדודי הפלמ"ח שלחמו באצבע הגליל במבצע יפתח. מפקדה הראשון היה שמואל (מולה) כהן. החטיבה לחמה בכל החזיתות: באצבע הגליל, במרכז ובנגב.

אתרי הקרבות במבצע יורם

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש