חיפה, רחוב אלנבי

אודות הקרב

ההתקפה המרכזית בחיפה נועדה לכיבוש צומת הרחובות שבלב העיר – כיום כיכר 'ההגנה' בצומת הרחובות שיבת ציון, שדרות המגינים ואלנבי. 

ההתקפה החלה בשעה 1:00 אחר חצות, והסתיימה בצהרי היום, יום חמישי 22 באפריל 1948.  

 

התכנון, תחת פיקוד גדוד 22, כלל שלושה מהלכי התקפה:

1. יחידות חיל המשמר (חי"מ נייד והמחלקה המיוחדת) נועדו לרדת מהדר הכרמל ברחוב הבורג' (כיום רחוב מעלה השחרור), עד מפגשו עם רחוב סטנטון (כיום שיבת ציון).

2. פלוגה ב' מגדוד 22 נועדה לרדת מהדר בציר מעלה הנביאים, ומשם לרחוב סטנטון (שיבת ציון) עד מפגשו עם רחוב אלנבי. אחד היעדים בציר תנועה זה, היה בית חורי (כיום, מתחת למגדל הנביאים).

3. 'פלוגת הנמל', היא הפלוגה הימית של הפלמ"ח (פלי"ם), נועדה לתקוף מכיוון הנמל, והמרכז המסחרי החדש, לעבר רחוב סטנטון.

 

פלוגת הנמל (הפלי"ם) התקדמה מהנמל והמרכז המסחרי החדש (כיום רחוב הבנקים), לעבר מרכז העיר. הלוחמים כבשו מספר בניינים ברחוב אלבני, ובצומת אלנבי וסטנטון (שיבת ציון).

כבר באור ראשון נפגשו ראשוני הלוחמים מהכוחות התוקפים בכיוונים השונים בצומת הרחובות (כיכר ההגנה). אולם קרבות מקומיים לטיהור בתים נמשכו עד שעת הצהריים.

נתוני קרב: חיפה, רחוב אלנבי
קרב במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב בארץ: כרמל
תאריך: 22 באפריל 1948
שם מקום כיום: כיכר ההגנה
סוג קרב: כיבוש
מפת הקרב

עדויות מהקרב

עדות לוחם

 (מתוך ספר הפלמ"ח, ב', עמ' 223)

התקדמנו מבית ערבי אחד למשנהו. באחד מהם, שניכר היה כי התושבים פינוהו רק עתה, על אחת הכונניות שבזוית החדר עמד מקלט רדיו. שיכורי ניצחון ישבנו רגע לנוח. פתאום קרא אחד הבחורים ואמר: חבר'ה! הבה נפתח את המקלֵט ונשמע קצת מוזיקה ערבית. כשפתחנו את המקלט שמענו את קולו הבוטח של הקריין היהודי ב"קול המגן" כשהוא קורא בערבית את פקודת מפקד 'ההגנה': "גמרנו אומר לטהר את חיפה מן הכנופיות הערביות הפושעות"

תמונות

כוחות ההגנה בחיפה, 22 באפריל 1948 | 

צלם ג'ון פיליפ – עיתוןLIFE

אתרי קרבות נוספים בחיפה וסביבתה בשלב נטילת היוזמה

חיפוש חדש