מרחב עוטף ירושלים בחודשים הראשונים

אודות המבצע

באשכול זה מכונסים הקרבות שהתחוללו ביישובים שהיו סביב ירושלים בחודשי המלחמה הראשנים. 

במרחב הרי יהודה היו בשנת 1948 מספר קטן של יישובים יהודים שהתקיימו בזיקה לירושלים, ממנה הם קיבלו את אספקתם ואת הגנתם. בצפון, בקרבת העיר הערבית רמאללה, היו היישובים בני עטרות ונווה יעקב. בדרום היו קיבוץ רמת רחל וארבעת יישובי גוש עציון: כפר עציון, משואות יצחק, עין צורים ורבדים. במזרח היו קיבוץ בית הערבה ומחנה הפועלים של מפעלי ים המלח. במערב היה היישוב הרטוב (כיום - מושב נחם). 

ממערב לירושלים היו גם מספר יישובים ששכנו לאורך הדרך הראשית לעיר: נווה אילן, מעלה החמישה, קריית ענבים, ארזה ומוצא. הקרבות ביישובים אלה קובצו באשכול נפרד העוסק במאבק על הדרך לירושלים.

הכוח הצבאי היהודי הורכב מתושבי היישובים, מכוחות סיוע של תושבי ירושלים תחת פיקוד חטיבת עציוני, וכן מלוחמי פלמ"ח שאורגנו מאוחר יותר במסגרת חטיבת הראל. 

הכוח הצבאי הערבי היה מורכב מתושבי היישובים הערבים, תחת הנהגת הוועד הערבי העליון, וממתנדבים מארצות ערב תחת הנהגת הליגה הערבית. 

בחודשים הראשונים למלחמה הייתה הארץ תחת שלטון המנדט הבריטי, אשר פעל למנוע מהמקומיים - ערבים ויהודים כאחד - לפגוע במרותו. כאשר התלקחו קרבות באזורים השונים התערב הצבא הבריטי בניסיון להרגיע את הצדדים. 

מוקד הקרבות במרחב באותם חודשים היה הצורך בשמירת קשר האספקה בין היישובים לירושלים. אחד הקרבות הבולטים היה של שיירת הל"ה: 35 לוחמים שעשו את דרכם מהרטוב ככוח סיוע ליישובי גוש עציון. במהלך מסעם, בקרבת הכפר הערבי צוריף, הם התגלו ונהרגו בקרב.

 

בשלב הבא של המלחמה, שלב נטילת היוזמה, נערכו במרחב זה קרבות במסגרת מבצע יבוסי וקרבות נפילת גוש עציון.

מרחב עוטף ירושלים בחודשים הראשונים
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב: הרי יהודה
מתאריך: 12 בדצמבר 1947
עד תאריך: 4 במרץ 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת עציוני, חטיבת הראל,

כוח צה"ל במרחב עוטף ירושלים בחודשים הראשונים

חטיבת עציוני

חטיבת עציוני, חטיבה 6, הוקמה בנובמבר 1947 על בסיס כוחות ההגנה בירושלים. מפקדה החל מינואר 1948 היה דוד שאלתיאל. לחמה בירושלים ובסביבתה.

חטיבת הראל

חטיבת הפלמ"ח הראל, חטיבה 10, הוקמה באפריל 1948, על בסיס גדודי הפלמ"ח שלחמו בדרך אל ירושלים. מפקדה הראשון היה יצחק רבין. החטיבה לחמה בדרך אל ירושלים, בירושלים ובנגב.

אתרי הקרבות במרחב עוטף ירושלים בחודשים הראשונים

הר-טוב
סדום
מרחב עוטף ירושלים, בדרך לביתוניא
מרחב עוטף ירושלים, רמת רחל
רמאללה
רמת רחל
בדרך רמאללה לטרון
מרחב עוטף ירושלים, בדרך להרטוב (שיירת הרטוב)
בדרך לעטרות
דיר איוב
דיר איוב
גוש עציון
בדרך לגוש עציון
בדרך לגוש עציון
שיירת הל"ה/ 'גבעת הקרב'/ ג'בע
הר-טוב (בית ג'מאל)
בדרך אשוע שער הגיא
הר-טוב
עוטף ירושלים, נבי דניאל
גשר על ואדי קלט
כביש רמאללה – לטרון
בדרך עטרות-נוה יעקב
מרחב עוטף ירושלים, בדרך ירושלים עטרות
נווה יעקב
יאלו

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש