יפו וגבולותיה בחודשים הראשונים

אודות המבצע

תקריות וקרבות במרחב תל אביב התנהלו בשלוש גזרות, המוצגות במאגר זה בנפרד. באשכול זה מכונסים הקרבות שהתחוללו בשכונות וביישובים שבגבול יפו הערבית בחודשי המלחמה הראשנים.

יפו הייתה העיר הערבית המרכזית במישור החוף והתגוררו בה כ-80,000 תושבים ערבים. בסביבתה היו מספר כפרים ערבים, אולם היא הייתה מכותרת על ידי התיישבות יהודית: שכונות תל אביב מצפון, ושכונות חולון ובת ים ממזרח ומדרום.

עם פרוץ המלחמה התארגן הכוח הצבאי היהודי במרחב תל אביב בכמה מסגרות: הצעירים יותר אורגנו במסגרת חטיבת גבעתי, חטיבת חיל השדה של ארגון ההגנה, שקיבלה אחריות על מישור החוף הדרומי, מתל אביב ועד צפון הנגב. הלוחמים המבוגרים יותר אורגנו במסגרת חטיבת קרייתי, גם היא בחיל השדה, שקיבלה אחריות על תל אביב ועל השכונות והיישובים שממזרח לה, עד בן שמן שממזרח ללוד. לוחמי הפלמ"ח, שאורגנו מאוחר יותר במסגרת חטיבת הראל, עסקו בעיקר בליווי השיירות שיצאו מתל אביב לירושלים וליישובי הדרום. בנוסף להם פעלו בתל אביב כוחות של הארגונים הפורשים - אצ"ל ולח"י.

הכוח הצבאי הערבי היה מורכב מתושבי היישובים הערבים, תחת הנהגת הוועד הערבי העליון, וממתנדבים ממדינות ערב תחת הנהגת הוועדה הצבאית של הליגה הערבית.

בחודשים הראשונים למלחמה הייתה הארץ תחת שלטון המנדט הבריטי, אשר פעל למנוע מהמקומיים - ערבים ויהודים כאחד - לפגוע במרותו. כאשר התלקחו קרבות באזורים השונים התערב הצבא הבריטי בניסיון להרגיע את הצדדים.

עיקר הקרבות ותקריות האש ביפו ובגבולותיה היו: צליפות מהצד הערבי לעבר שכונות דרום תל אביב, חולון ובת ים, ופעולות תגמול של הצד היהודי ביפו ובשכונות הערביות סביב לה.

 

בשלב הבא של המלחמה, שלב נטילת היוזמה, נערך בגזרה זאת מבצע חמץ.

הגזרות הנוספות של הקרבות באזור תל אביב בחודשי המלחמה הראשונים: בשכונות וביישובים שממזרח לתל אביב; בציר התנועה בין תל אביב לראשון לציון ולירושלים.

יפו וגבולותיה בחודשים הראשונים
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: מרכז
מרחב: מישור החוף המרכזי
מתאריך: 1 בדצמבר 1947
עד תאריך: 24 במרץ 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת גבעתי, חטיבת קרייתי, ארגון צבאי לאומי,

כוח צה"ל ביפו וגבולותיה בחודשים הראשונים

חטיבת גבעתי

חטיבת גבעתי, חטיבה 5, הוקמה בדצמבר 1947 על בסיס כוחות ההגנה באזור תל אביב. מפקדה הראשון היה שמעון אבידן. לחמה בחזיתות המרכז והדרום.

חטיבת קרייתי

חטיבת קרייתי, חטיבה 4, הוקמה בפברואר 1948, על בסיס כוחות ההגנה בתל אביב. מפקדה הראשון היה מיכאל בן גל. לחמה באזור תל אביב ובחזית המרכז.

ארגון צבאי לאומי

הארגון הצבאי הלאומי (אצ"ל) נוסד בשנת 1931. בארגון היו כאלף לוחמים ומפקדם היה מנחם בגין. הארגון ערך פעולות עצמאיות, חלקן בתיאום עם כוחות ההגנה וחלקן ללא תיאום. החל מה-1 ביוני 1948 הארגון פורק ולוחמיו השתלבו בחטיבות צה"ל.

אתרי הקרבות ביפו וגבולותיה בחודשים הראשונים

בת ים
הבית הלבן שכונת א-ריש
חולון שכונת גרין
יפו, ג'באליה
יפו, מנשיה
יפו, קינג גו'ורג'
תל אביב, רחוב ברנט
יפו, ג'באליה
יפו, אל באסה
בת ים
דרך תל אריש בת ים
שיכון ריאד ועמדת הפילבוקס
יפו, מסגד חסן בק
בת ים
בת ים
תל אריש
שכונת א-ריש
מנשיה (יאפא)
יפו, מסגד חסן בק
בת ים
יפו, רחוב סלמה
יפו, קפה ונציה
יפו, סכנת אל ראשיד
יפו, דרך סלמה
בת ים
חולון שכונת גרין
יפו, אבו כביר

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש