חיפה וגליל מערבי בחודשים הראשונים

אודות המבצע

באשכול זה מכונסים הקרבות שהתחוללו בחיפה ובגליל המערבי בחודשי המלחמה הראשונים.

חיפה הייתה ערב מלחמת העצמאות העיר הגדולה בצפון הארץ. התגוררו בה כ-71,000 ערבים, מרביתם בעיר העתיקה (כיום - העיר התחתית) ובשכונות הסמוכות לה, וכ-75,000 יהודים, מרביתם בשכונות שבמעלה הר הכרמל (הדר). 

בגליל המערבי שכנו מרבית היישובים היהודיים במישור החוף, לאורך כביש חיפה - נהריה, ורק יישובים בודדים, כגון חניתה ויחיעם, הוקמו בגליל המערבי ההררי. 

עם פרוץ המלחמה התארגנה ההגנה על היישובים בחיפה ובגליל המערבי תחת מסגרת חטיבת כרמלי (עד חודש פברואר 1948 - חטיבת לבנוני), חטיבה בחיל השדה של ארגון ההגנה. כן פעלו במרחב מחלקות של הפלמ"ח, שאורגנו מאוחר יותר במסגרת חטיבת יפתח. בנוסף להם פעלו בחיפה כוחות של הארגונים הפורשים – אצ"ל ולח"י.

הכוח הצבאי הערבי היה מורכב משני מקורות: ערביי פלסטין תחת הנהגת הוועד הערבי העליון, ומתנדבים ממדינות ערב, שלא תמיד קיבלו את מרות הפיקוד המקומי. בשטח פעלו גם יחידות של הלגיון הערבי, צבא סדיר של ממלכת עבר הירדן שהיה תחת פיקוד בריטי, שחנו באזור חיפה והיו חלק ממערך הכוחות של הצבא הבריטי בארץ. 

בחודשים הראשונים למלחמה הייתה הארץ תחת שלטון המנדט הבריטי, אשר פעל למנוע מהמקומיים - ערבים ויהודים כאחד - לפגוע במרותו. כאשר התלקחו קרבות באזורים השונים התערב הצבא הבריטי בניסיון להרגיע את הצדדים. 

החיכוך בין ערבים ליהודים בחיפה היה רב ובמהלך אותם חודשים התרחשו עשרות תקריות ירי וחבלה כנגד כלי רכב, חנויות ומקומות ריכוז אחרים של האוכלוסייה המקומית. בין תקריות האש הבולטות בתקופה זו בחיפה – התקפה של ערבים על פועלים יהודים בשטח בתי הזיקוק בחיפה ופעולת התגמול של כוחות ההגנה בכפר בלד א-שייח.

בגליל המערבי התלקחו מרבית הקרבות בניסיון לשמור על חופש התנועה בדרכים המובילות ליישובים היהודים המבודדים. בולט בתקופה זאת קרב שיירת יחיעם: מארב שהציבו הערבים בכפר כברי תקף שיירה של אוטובוסים ומשאיות שעשתה דרכה מנהריה ליחיעם.

בשלב הבא של המלחמה, שלב נטילת היוזמה, נערכו קרבות ההכרעה בחיפה, קרבות בגזרת רמת יוחנן וכן מבצע בן עמי במישור החוף הצפוני.

חיפה וגליל מערבי בחודשים הראשונים
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב: חיפה וגליל מערבי
מתאריך: 11 בדצמבר 1947
עד תאריך: 04 במרץ 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת כרמלי, חטיבת יפתח,

כוח צה"ל בחיפה וגליל מערבי בחודשים הראשונים

חטיבת כרמלי

חטיבת כרמלי, חטיבה 2, הוקמה בפברואר 1948, לאחר פיצול החטיבה המרחבית לבנוני. מפקדה הראשון היה משה כרמל. לחמה בחזית הצפון מערבית: הכרמל והגליל המערבי.

חטיבת יפתח

חטיבת הפלמ"ח יפתח, חטיבה 11, הוקמה באפריל 1948 על בסיס גדודי הפלמ"ח שלחמו באצבע הגליל במבצע יפתח. מפקדה הראשון היה שמואל (מולה) כהן. החטיבה לחמה בכל החזיתות: באצבע הגליל, במרכז ובנגב.

אתרי הקרבות בחיפה וגליל מערבי בחודשים הראשונים

בלד אשיח'
עין ע'זאל
חיפה רחוב צלאח א-דין
חיפה, רחוב יפו
חיפה, תחנת הכרמל קו 5 הערבי
חיפה, רחוב עיראק
חיפה, רחוב סירקין
חיפה, גשר 'של' פז
חיפה, רחוב השומר
חיפה רחוב צלאח א-דין
חיפה, רחוב צלאח א-דין
חיפה, ואדי ניסנאס
חיפה, בתי הזיקוק
שפא–עמר (שפרעם)
גשר על כביש הצפון
יחיעם
ורדיה
בלד אשיח'
טמרה
גבעת המשורין
זיב
עכו
כאברי
טירה
נעמן (גשר)
ברוה (גשר)
ראש הנקרה (גשר רכבת)
קרית מוצקין
בדרך נהריה יחיעם (שיירת יחיעם)
חיפה, שכונת חוואסה

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש