גליל תחתון ועמקים בחודשים הראשונים

אודות המבצע

באשכול זה מכונסים הקרבות שהתחוללו בגליל התחתון ובעמקים בחודשי המלחמה הראשונים. 

במרחב הגליל התחתון התרכזה מרבית ההתיישבות היהודית החדשה בעמקים שבשולי האזור ההררי: בעמק יזרעאל מדרום ובבקעת הירדן ממזרח. ריכוז נוסף של יישובים קטנים היה בלב הגליל התחתון המזרחי: בין כפר תבור לחוות אילניה בסג'רה.

עם פרוץ המלחמה התארגנה ההגנה על היישובים בגליל התחתון ובעמקים תחת מסגרת חטיבת גולני (עד חודש פברואר 1948 - חטיבת לבנוני), חטיבה בחיל השדה של ארגון ההגנה. בנוסף פעלו במרחב מחלקות של הפלמ"ח, שאורגנו מאוחר יותר במסגרת חטיבת יפתח. 

הכוח הצבאי הערבי היה מורכב משני מקורות: ערביי פלסטין תחת הנהגת הוועד הערבי העליון, ומתנדבים ממדינות ערב תחת הנהגת הוועדה הצבאית של הליגה הערבית.

בחודשים הראשונים למלחמה הייתה הארץ תחת שלטון המנדט הבריטי, אשר פעל למנוע מהמקומיים - ערבים ויהודים כאחד - לפגוע במרותו. כאשר התלקחו קרבות באזורים השונים התערב הצבא הבריטי בניסיון להרגיע את הצדדים. 

הקרבות היו מקומיים, בדרך כלל מארבים לכלי רכב שנעו בדרכים ופשיטות על יישובים. בין תקריות האש הבולטות בתקופה זאת בגליל התחתון ובעמקים: ההתקפה הערבית על התחבורה היהודית בלוביה (בקרבת צומת גולני של היום) שהביאה לניתוק כל יישובי אצבע הגליל ממרכז הארץ, והפשיטה של כוח מחטיבת גולני על הכפר הערבי עין מאהל הסמוך לנצרת.

בשלב הבא של המלחמה, שלב נטילת היוזמה, נמשכו הקרבות בגזרת הגליל התחתון ונכבשה העיר טבריה.

גליל תחתון ועמקים בחודשים הראשונים
מבצע במסגרת: מלחמת העצמאות
חזית: צפון
מרחב: גליל תחתון מזרחי והעמקים הצפוניים
מתאריך: 19 בינואר 1948
עד תאריך: 28 במרץ 1948
חטיבות לוחמות: חטיבת גולני, חטיבת יפתח,

כוח צה"ל בגליל תחתון ועמקים בחודשים הראשונים

חטיבת גולני

חטיבת גולני, חטיבה 1, הוקמה ב-28 בפברואר 1948, לאחר פיצול החטיבה המרחבית לבנוני. מפקדה הראשון היה משה (מונטג) מן. החטיבה הופקדה על החזית הצפון מזרחית: הגליל המזרחי, עמק הירדן ואצבע הגליל.

חטיבת יפתח

חטיבת הפלמ"ח יפתח, חטיבה 11, הוקמה באפריל 1948 על בסיס גדודי הפלמ"ח שלחמו באצבע הגליל במבצע יפתח. מפקדה הראשון היה שמואל (מולה) כהן. החטיבה לחמה בכל החזיתות: באצבע הגליל, במרכז ובנגב.

אתרי הקרבות בגליל תחתון ועמקים בחודשים הראשונים

ע'ויר אבו שושה
דרומית לבית קשת
נורס
זרעין
נורס
קעון
בדרך עפולה כפר יחזקאל
סנדלה
אלעמדן (מחנה בדואים)
ואדי שובש (גשר)
כפר כנא
צמח'
שג'רה
לוביא (הדרך לטבריה)
בדרך מרר מג'דל (גשר)
ואדי אלחמאם
בדרך עילבון סג'רה (גשר)
עין מאהל
שיך חוסין (גשר)
טירת צבי
ביסאן
טובאס (גשר)

תמונות מהמבצע

חיפוש חדש